Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Tarcza antykryzysowa może sprowadzić do firm kontrole

52
Podziel się:

Składając wnioski o wsparcie przedsiębiorcy ujawniają informacje, które mogą im zaszkodzić i sprowadzić do firm kontrolerów - pisze "Rzeczpospolita".

Państwo już teraz może zbierać informacje o umowach cywilnoprawnych.
Państwo już teraz może zbierać informacje o umowach cywilnoprawnych. (FORUM)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wniosku o wypłatę świadczenia postojowego należy dołączyć informację o zarobkach, jakie osoba pracująca na umowie o dzieło czy zlecenie osiągała przed kryzysem i w trakcie.

Przedsiębiorcy, którzy wnioskują o dopłaty dla pracowników, muszą więc podać szczegółowe dane o ich zarobkach. W tym równie o pensjach zleceniobiorców, dla których chcą uzyskać wsparcie. A od przyszłego roku ZUS będzie prowadził nowy rejestr umów o dzieło.

"Firmy składające wnioski o dofinansowanie mają coraz więcej obaw, jak te dane zostaną wykorzystane przez te instytucje" – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

Najwięcej wątpliwości budzi art. 22 tarczy antykryzysowej, według którego od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać do ZUS wszystkie zawierane przez siebie umowy o dzieło.

Zdaniem wielu prawników przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na tę zmianę. Sugeruje ona, że państwo zaczyna gromadzić dane o umowach już teraz, a to może posłużyć do kontrolowania firm w przyszłości – ocenia "Rzeczpospolita".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
jola
4 lata temu
bardzo dobrze bo 80% to oszuści którzy zaniżają dochody w celu wyłudzenia pieniędzy.
veto
4 lata temu
A niby kto będzie prowadził te kontrole? Przecież redukują urzędników też w ZUS.
ja
4 lata temu
rząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników podnosząc płace minimalne. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
JA
4 lata temu
Czy jak jestem na postojowym i mam chodzić do pracy i pracować jak pracowałem czy to jest według prawa?
bvb
4 lata temu
chodzi o to aby prywatne małe firmy nie zgłaszały się po pomoc. Program bowiem skierowany jest do dużych w tym państwowych koncernów, które zatrudniają masę partyjnych rodzin
...
Następna strona