Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Tarcza finansowa 2.0. Problem z kodami PKD. PFR wyjaśnia, kiedy można liczyć na pomoc

18
Podziel się:

Jak przedsiębiorcy mają rozumieć "istotny przychód" przy składaniu wniosków o wsparcie z rządowej Tarczy 2.0.? Taką wątpliwość miała właścicielka firm z południa Polski, która prowadzi siedem działalności gospodarczych, ale tylko jedna - uboczna - kwalifikuje ją do pomocy. Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem money.pl rozwiewa wątpliwości firm.

Tarcza finansowa 2.0. Problem z kodami PKD. PFR wyjaśnia, kiedy można liczyć na pomoc
(KPRM, Krystian Maj, KPRM)

Pani Anna prowadzi m.in. małą wytwórnię świeżych soków i napojów, która nie daje jej prawa do uzyskania pomocy w ramach tarczy 2.0. W swoich rękach ma jednak także firmę cateringową, która jest jej uboczną działalnością, ale za to jest na liście PKD, które uprawniają do subwencji. W sumie Anna ma aż siedem działalności gospodarczych i siedem PKD.

- Chciałam złożyć wniosek do PFR o subwencję z tarczy finansowej, ale bardzo się boję, że podczas kontroli okaże się, że nie spełniam kryteriów pomocy i urzędnicy każą mi nie tylko zwrócić pieniądze, ale oskarżą mnie też o wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy - wyjaśnia w rozmowie z money.pl kobieta.

Zobacz także: Milionowe nagrody w Ministerstwie Zdrowia. Wiceminister tłumaczy, do kogo trafiły

Wiodący kod PKD. O co chodzi?

Zgodnie z regulaminem tarczy finansowej 2.0., pomoc dla przedsiębiorców uzależniona jest od prowadzenia przez nich działalności w jednym lub więcej wskazanych na liście kodów PKD. Kody te nie muszą być przeważającymi (wiodącymi) kodami PKD, by uzyskać pomoc. Jednak jeśli przedsiębiorca oprze swój wniosek na ubocznej działalności, to zgodnie z regulaminem, musi dowieść, że osiągany z niej przychód stanowi istotną część całkowitego jego przychodu.

I tu przysłowiowy pies jest pogrzebany, bo PFR nie podał, co to jest ten "istotny przychód"? Czy to jest 20, 30 czy może 40 proc. całego obrotu?

- W 2019 r. udział cateringu w moich całkowitych przychodach stanowił ok. 20 proc., ale w ubiegłym roku, z powodu lockdownów i spadku liczby zleceń, było to już tylko 10 proc. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek? Czy to jest istotny procent moich obecnych przychodów? - dopytuje za pośrednictwem money.pl pani Anna.

Złożyli wnioski licząc na szczęście

Jeszcze w piątek rano na infolinii PFR-u zarówno przedsiębiorcy, jak i my, usłyszeliśmy, że w urzędzie trwają ustalenia, za jaki rok mają być badane przychody i jaki procent z nich będzie uznany za istotny.

Przypomnijmy, nabór do programu wniosków zaczął się już dwa tygodnie temu. Jak informują nas prawnicy, którzy obsługują wnioski do PFR, wielu przedsiębiorców, którzy mają podobną sytuację jak pani Anna, zdążyło już podania o subwencję złożyć. Teraz martwią się, że urzędnicy oskarżą ich o wyłudzenia.

- Przedsiębiorcy składają oświadczenie o prowadzeniu działalności pod wskazanymi kodami PKD pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nie posiadając jasnych wytycznych, pozwalających na ocenę, czy ich oświadczenia będą potraktowane jako prawdziwe, czy nie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za poświadczanie nieprawdy – tłumaczy Mateusz Krawczyk, prawnik i ekspert tarczy finansowej z KDP Kancelarii Adwokackiej Witecka & Wspólnicy Sp.k.

Po drugie, jak podkreśla prawnik, doprecyzowanie warunków ubiegania się o subwencję finansową dopiero po przeszło dwóch tygodniach funkcjonowania programu może okazać się bardzo problematyczne dla tych, którzy już otrzymali subwencje w oparciu o uboczne kody PKD i w chwili składania wniosku nie zastanawiali się nad tym, czy osiągają z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej we wskazanych w regulaminie kodach PKD istotną część swoich przychodów, gdyż takie kryterium nie było jeszcze wtedy wyartykułowane.

- W związku z powyższym, przedsiębiorcy obawiają się teraz, że będą wzywani do zwrotu całości wypłaconej subwencji, a nawet zostaną oskarżeni o próbę wyłudzenia subwencji lub składania fałszywych oświadczeń - informuje prawnik.

Z koli adwokat Anna Coban z Kancelarii Coban Legal zwraca uwagę, że PFR zastrzegł sobie prawo do zmiany regulaminu tarczy finansowej w każdym czasie, poprzez publikację tej zmiany na stronie internetowej urzędu.

To oznacza, że reguły gry mogą zmienić się dla firm już w trakcie jej trwania. Co gorsze, przedsiębiorca nie będzie mógł temu w żaden sposób zapobiec, chociażby odwołując się od decyzji PFR do sądu.

PFR wyjaśnia, jak liczy "istotny przychód"

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym PFR i poprosiliśmy o stosowne wyjaśnienia. Zgodnie z przesłanym do nas komunikatem prasowym, do oceny osiągania przychodów z kodów PKD dopuszczonych do tarczy finansowej 2.0 przedsiębiorca powinien uwzględnić przychody z roku 2019.

Istotny udział w przychodach oznacza natomiast większy, niż równy procentowy udział wśród wszystkich kodów PKD, w ramach których działa przedsiębiorca.

Aby było łatwiej, posłużmy się przykładem. W przypadku posiadania pięciu kodów PKD, za istotny zostanie uznany przychód z wybranego kodu PKD, który stanowi więcej niż 20 proc. wszystkich przychodów przedsiębiorcy. 100 proc. należy zatem podzielić przez liczbę kodów, w naszym przypadku 5.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
jackolli
3 lata temu
Po wydaniu decyzji w postępowaniu wyjaśniającym, mBank blokuje wszelki kontakt z PFR i nie przekazuje już żadnych nowych dokumentów potwierdzających rozbieżność decyzji PRF ze stanem faktycznym, co zapewnia par. 17 pkt. 1 Regulaminu Tarczy 2 PFR. Tłumaczy to że decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Beny
3 lata temu
Pytanie do Money.pl co w sytuacji jeżeli dostałem na dodatkowy kod PKD nie generujący przychodów ( wcześniej dla PFR to nie był problem z informacji po kilku rozmowach na infolinii), ale później do "spisu PKD" dopisany został główny kod generujący przychody ( w umowie jednak jest ten dodatkowy). PFR odpowiada na zasadzie kopiuj wklej regulamin czyli dalej nic nie wiadomo.
BAR Max
3 lata temu
Otwarlam drugi punkt gastronomiczny żeby ludzi nie zwolnić i nic mi się nie należy bo jestem pod jednym kodem. Czyli przychód z dwóch miejsc. Więcej ludzi, więcej kosztów, dwa czynsze ale według danych mniejszy spadek . Tylko 20%. A chciałam dobrze
Ela1234
3 lata temu
Niech dadzą tym co spadły dochody zlikwidować PKD jest bardzo dużo firm co niemaja żadnych przychodów i odpowiedniego PKD to nasz gwóźdź do trumny
Dorota
3 lata temu
Dlaczego wliczają październik, który był normalnym miesiącem pracy? Ładnie to ubrali w słowa " 3 kwartał" eh!