Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Badania edukacyjne. Przepytają 90 tys. osób

0
Podziel się:

Do udziału w badaniu zaproszonych zostanie 90 tys. osób urodzonych w latach 1948-1997. Według IBE, będzie to jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce.

Badania edukacyjne. Przepytają 90 tys. osób
(sxc.hu/gokoroko)

Dlaczego polscy uczniowie wybierają określone szkoły, czemu część z nich kończy edukację na gimnazjum, a inni studiują - na takie m.in. pytania ma odpowiedzieć badanie _ Uwarunkowania decyzji edukacyjnych _, które rozpoczął Instytut Badań Edukacyjnych (IBE).

Do udziału w badaniu zaproszonych zostanie 90 tys. osób urodzonych w latach 1948-1997. Według IBE, będzie to jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce. Tak wielkiego badania, poza badaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce nie było od dawna.

_ W obecnych badaniach najczęściej przyglądamy się samym uczniom, rzadko badamy rodziny. A to właśnie w rodzinach są podejmowane decyzje, które mają wpływ na wykształcenie jej członków _ - zaznaczyła liderka Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE dr Agnieszka Chłoń-Domińczak.

_ Dzieci uczą się od rodziców i dziadków. Ze wstępnych badań jakościowych wynika np., że wiele zależy od tego, czy rodzice zachęcają dzieci do nauki. Czasem też młodzi ludzie wbrew rodzicom sami inwestują we własny rozwój i często wspierają ich w tym nauczyciele _ - dodała.

Badanie _ Uwarunkowania decyzji edukacyjnych _ ma na celu odpowiedź na pytania: jak sytuacja rodzinna wpływa na edukację Polaków: dlaczego wybierają określone szkoły, czemu część kończy edukację na gimnazjum czy szkołach ponadgimnazjalnych, a inni studiują; jakie znaczenie ma dla edukacji zawarcie małżeństwa, rozwód czy narodziny dziecka; kiedy i dlaczego ludzie przerywają naukę i co sprawia, że dokształca się tak niewielu dorosłych Polaków. Ważnym elementem, który będzie badany, są losy zawodowe Polaków.

W pierwszej rundzie badania - która rusza w maju 2013 r. - szczegółowo zbierane będą dane o historii edukacyjnej, rodzinnej, zawodowej i migracyjnej członków rodzin. Według badaczy, wiedza o tym, jak kształtowały się losy Polaków w tych czterech obszarach, pomoże rekomendować działania, które ułatwią Polakom realizowanie swoich aspiracji dotyczących rozwoju osobistego

W kolejnych latach, naukowcy będą przyglądać się jak przeszłe wydarzenia, ale także bieżące doświadczenia, wpływają na podejmowane decyzje.

_ Zamierzamy też przyjrzeć się wybranym powiatom. Sieć edukacyjna jest często siecią lokalną. To, gdzie uczą się dzieci czy szkolą pracownicy, w jakimś stopniu zależy od tego, co oferuje lokalny rynek edukacyjny _ - uważa Chłoń-Domińczak.

Według IBE, wyniki badania zapełnią lukę informacyjną dotyczącą zachowań Polaków, będzie je też można monitorować w przyszłości dzięki wypracowanym metodom i wskaźnikom. Wyniki badań będą mogły posłużyć władzom centralnym, samorządom oraz instytucjom zajmującym się edukacją do planowania działania. Wyniki badania będą dostępne w 2015 r.

Badanie jest współfinansowane ze środków europejskich, a w jego przygotowanie zaangażowani są eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Szkoły Głównej Handlowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziecko ofiarą przemocy przez... poczucie humoru Negatywne zastosowanie humoru jest w większym stopniu zjawiskiem wyuczonym i podatnym na wpływ środowiska społecznego, niż uwarunkowanym genetycznie.
To wielka zmiana i szansa dla małych dzieci? Wiceminister edukacji odwiedził Przedszkole nr 2 i Szkołę Podstawową nr 6 w Suwałkach. W szkole obejrzał klasy dla sześciolatków i zobaczył, jak placówka przygotowuje się do przyjęcia sześciolatków do pierwszej klasy
Prawie 400 tysięcy uczniów zdaje egzamin Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie zadań będą mieli 60 minut. Po przerwie rozwiążą zadania z języka polskiego. Ta część egzaminu potrwa 90 minut.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)