Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie zmiana w SIO, by chronić dane uczniów

0
Podziel się:

Chodzi o system gromadzący dane o pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom.

Będzie zmiana w SIO, by chronić dane uczniów
(skynesher/iStockphoto)

PO i Solidarna Polska opowiadają się za przyjęciem nowelizacji ustawy o nowym Systemie Informacji Oświatowej (SIO) zwiększającej anonimowość danych gromadzonych w systemie dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom przez szkoły i poradnie.

Jak wyjaśniła Aleksandra Trybuś (PO) podczas drugiego czytania pilnego rządowego projektu, nowelizacja jest odpowiedzią na zgłaszane zastrzeżenia.

W ocenie Jerzego Rębeka (SP) nowelizacja zmierza we właściwym kierunku. Nazwał ją naprawianiem błędów. Według niego dotychczasowe przepisy w sposób nieuzasadniony ingerowały w dane osobowe i życie osobiste. Deklarując poparcie dla projektu zaznaczył, że jego klub opowiada się i popiera ewentualne nowe propozycje rozwiązań prowadzące do jeszcze większej ochrony danych osobowych i anonimowości.

O tym, że projekt jest naprawianiem błędów idącym we właściwym kierunku, mówiła także Maria Nowak (PiS). Jej zdaniem jest to jednak naprawianie niewystarczające. _ - Katalog danych jednostkowych, które będą przechowywane i przetwarzane w SIO, jest bardzo szeroki, co uważamy za nieuzasadnioną ingerencję w wolność osobistą zagwarantowaną w konstytucji _ - mówiła Nowak.

Dlatego w imieniu swojego klubu złożyła poprawkę prowadzącą do zwiększenia anonimowości zbieranych danych. Od przyjęcia tej poprawki PiS uzależnia głosowanie nad projektem.

Krytycznie o nowym SIO wypowiadali się Piotr Paweł Bauć (Ruch Palikota) i Artur Ostrowski (SLD). Pytali przedstawicieli rządu, kiedy można się spodziewać projektu nowelizacji ustawy.

Jak ma funkcjonować system SIO?

Zgodnie z projektem, do bazy danych Systemu Informacji Oświatowej nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia dotyczące objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. W bazie danych SIO będą gromadzone wyłącznie dane o liczbie uczniów objętych taką pomocą.

Informacje o wydanych orzeczeniach i opiniach, przekazywane przez poradnie psychologiczo-pedagogiczne do bazy danych SIO, nie będą zawierały danych identyfikacyjnych ucznia, a jedynie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia.

Oznacza to, że informacje o pomocy psychologiczno-pedagogicznej zamieszczane w lokalnych bazach danych (np. w bazach poradni) będą mieć formę spersonalizowaną, natomiast w bazie danych SIO, czyli w zbiorach danych szkół i placówek oświatowych, będą funkcjonowały jedynie w postaci danych zbiorczych, niepowiązanych z danymi osobowymi.

Zgodnie z projektem szkoła lub placówka oświatowa będzie do bazy danych SIO przekazywać dane dotyczące opinii lub orzeczenia poradni wyłącznie wtedy, gdy rodzice ucznia, któremu poradnia wydała opinię, zdecydują się na objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju, kształceniem specjalnym lub zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi. W tym celu przedłożą dyrektorowi szkoły opinię lub orzeczenie wydane przez poradnię. Dyrektor szkoły po sprawdzeniu w bazie danych SIO, czy dokument taki został wydany i po pozytywnym wyniku weryfikacji, przekaże do SIO informację o objęciu ucznia określonym rodzajem kształcenia specjalnego.

Projekt nowelizacji zakłada także, że będzie prowadzona jedna lokalna baza danych SIO dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz dla szkół tam prowadzonych.

W projekcie doprecyzowano też procedury cofania upoważnienia dostępu do bazy danych SIO, zmieniono terminy przekazywania danych do SIO. Zrezygnowano także z gromadzenia w SIO danych szkół, zespołów szkół oraz szkolnych punktów konsultacyjnych działających przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, wojskowych i konsulatach.

Od kiedy zmiany?

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Nową ustawę o SIO Sejm uchwalił w kwietniu 2011 roku. System w nowym kształcie ma zacząć działać w kwietniu 2013 r.

Nowa ustawa o SIO przewiduje, że w systemie obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach znajdą się m.in. dane indywidualne o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe. Ze względu na zakres i rodzaj zbieranych danych ustawa wzbudziła kontrowersje w niektórych środowiskach. Krytycznie oceniała ją m.in. parlamentarna opozycja, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wniosek o zbadanie zapisów nowej ustawy o SIO skierowało do Trybunału Konstytucyjnego PiS.

W ubiegłym roku podczas prac nad projektem nowej ustawy o SIO MEN tłumaczyło, że wcześniejszy system z punktu widzenia obowiązujących standardów był już przestarzały. Według resortu edukacji nowy i nowoczesny system ułatwi zarządzanie oświatą, w tym zoptymalizuje wydatki, m.in. subwencja oświatowa będzie kierowana do samorządów w precyzyjnie ustalonej wysokości.

W związku ze złożeniem poprawki do projektu nowelizacji trafi on z powrotem do sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Krytykowana minister wyda na to 270 mln zł W 2012 r. na edukację mniejszości narodowych i etnicznych MEN wyda około 270 mln zł.
Kolejna ekspresowa ustawa. Dotyczy szkół Dotychczasowe rozwiązania zostały zakwestionowane przez resort edukacji i Najwyższą Izbę Kontroli.
Będą zmiany w szkołach. To szykuje nam Sejm Chcą złożyć poprawkę zmierzającą do zwiększenia anonimowości informacji zbieranych o uczniach.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)