Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ zbiera donosy o korupcji w konsulatach

0
Podziel się:

Nielegalne załatwianie wiz Schengen, skargi na działanie systemu e-konsulat - to najczęstsze doniesienia, które się pojawiają.

MSZ zbiera donosy o korupcji w konsulatach

Nielegalne załatwianie wiz Schengen, skargi na działanie systemu e-konsulat - to najczęstsze doniesienia, które spływają na * *adres mailowy antykorupcja@msz.gov.pl, uruchomiony w sierpniu przez resort spraw zagranicznych. Większość tych, dotyczących * *podejrzenia korupcji pochodzi z Ukrainy i Białorusi.

Na ten adres można przekazywać informacje o podejrzeniu korupcji w ministerstwie lub placówkach zagranicznych. Uruchomienie adresu było jednym z działań resortu w reakcji na skandal, jaki wybuchł w konsulacie polskim w Łucku na Ukrainie, gdzie kontrola wykazała m.in. stosowanie nieuzasadnionych preferencji dla niektórych interesantów.

Według mediów działała tam zorganizowana grupa, która trudniła się m.in. nielegalnym wydawaniem wiz prostytutkom. Wszyscy konsulowie zostali odwołani.

Pełnomocnik szefa MSZ ds. Kontroli Zarządczej i Procedur Antykorupcyjnych Maciej Wnuk przyznał, że duża liczba informacji, która spływa na antykorupcyjny adres mailowy, jest spamem bądź zawiera informacje kompletnie bezwartościowe.

_ - Mieliśmy kilkanaście informacji, które możemy zakwalifikować jako doniesienia dotyczące podejrzeń korupcji _ - poinformował dyplomata. Resort nie skierował jednak na razie żadnej ze spraw do prokuratury, bo nie zakończyły się dochodzenia wewnętrzne.

_ - W tej chwili zgłoszenia, które przychodzą na ten adres, z 50 procent pochodzą z Ukrainy, w 40 procent z Białorusi, a w 10 procent z Rosji _ - podkreślił Wnuk.

W mailach, które docierają do MSZ, pojawiają się np. informacje, że wokół polskich konsulatów na wschodzie krążą pośrednicy oferujący za określoną sumę załatwienie wiz Schengen.

Pełnomocnik szefa MSZ ds. procedur antykorupcyjnych zwraca uwagę, że jeśli coś dzieje się poza terytorium Polski lub naszej ambasady, wówczas działanie jest bardziej skomplikowanie, bo ewentualne przestępstwo musi być ścigane przez miejscowe służby.

W listach elektronicznych do MSZ pojawiają się też skargi na działanie systemu e-konsulat, który w teorii miał ułatwić rejestrowanie się do konsula, czy do centrum wizowego, jednak atakowany przez hakerów nie spełnia swojej roli.

W tym tygodniu MSZ przypomniało na swoich stronach internetowych o swoim antykorupcyjnym adresie. _ - Wszelkie sygnały będą skrupulatnie rozpatrywane, a w przypadku potwierdzenia się otrzymanych informacji sprawa będzie załatwiana zgodnie z przepisami prawa oraz wewnętrznymi procedurami MSZ _ - zapewnia resort.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki podkreślił, że uruchomienie adresu antykorupcyjnego w sierpniu nie oznacza, iż dopiero wówczas resort rozpoczął walkę z korupcją. Od grudnia 2008 r. w MSZ jest stanowisko pełnomocnika ministra ds. Kontroli Zarządczej i Procedur Antykorupcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez niego wyciekły dane. Nie pierwszy raz Pracownik MSZ-tu, zwolniony w trybie natychmiastowym za wyciek danych do Internetu, już raz był dyscyplinarnie zwalniany z ministerstwa.
Białoruś stawia warunki. Odwołuje dyplomatów Strona białoruska wychodzi z założenia, że wszyscy pracownicy szwedzkiej ambasady od tego dnia utracą swój status.
Zobaczysz na mapie, gdzie biorą łapówki Znalazły się na niej obiekty, w których najczęściej dochodzi do przypadków łapówkarstwa.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)