Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Para prezydencka w Instytucie Yad Vashem

0
Podziel się:

Polski prezydent złożył też wizytę w Centrum Menachema Begina.

Para prezydencka w Instytucie Yad Vashem
(Reporter)

Anna i Bronisław Komorowscy odwiedzili też Centrum Menachema Begina. Komorowski podkreślił szczególną rolę Rady Pomocy Żydom Żegota w czasie II wojny światowej.

Komorowski mówił m.in., że _ nie sposób nie myśleć z wdzięcznością o tych wszystkich czyniących wysiłek, by pamiętać o tych, którzy w sytuacji krytycznej, najtrudniejszej ratowali inne życie, ryzykując własnym i swojej rodziny _.

_ Dlatego cieszy drzewko Żegoty. Chciałoby się, by pamiętano, że to była cząstka polskiego Państwa Podziemnego, bo to jest fenomen na skalę świata, bo to nie była pomoc indywidualna, jak w innych krajach, ale wyspecjalizowana agenda polskiego Państwa Podziemnego, która zrobiła bardzo wiele i jest warta przypominania _ - powiedział polski prezydent.

W Instytucie Komorowscy zatrzymali się obok drzewek w Alei Sprawiedliwych, poświęconych właśnie Radzie Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj oraz Irenie Sendlerowej. Zobaczyli też pomnik poświęcony pamięci Janusza Korczaka i salę dzieci, które zginęły w Holokauście. Komorowski zapalił znicz pamięci w Sali Pamięci Instytutu Yad Vashem.

Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem jest centrum dokumentacji, badań, edukacji i upamiętniania Holokaustu. W Alei Sprawiedliwych w instytucie upamiętnionych jest ponad 6 tys. Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, w tym Władysław Bartoszewski i Irena Sendlerowa.

Polski prezydent złożył też wizytę w Centrum Menachema Begina. Centrum upamiętnia działalność urodzonego w Brześciu nad Bugiem premiera Izraela w latach 1977-1983. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Begina.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)