Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Trójmorze z ważną deklaracją. "Więcej niż powrót do wcześniejszego wzrostu gospodarczego"

32
Podziel się:

Premier Morawiecki przekonywał w środę w Lublinie, że państwa Trójmorza, zacieśniając współpracę, mogą "wyraźnie zbliżyć się do ekonomicznych standardów Europy Zachodniej". Zapewnić ma to podpisana Deklaracja Lubelska.

Trójmorze z ważną deklaracją. "Więcej niż powrót do wcześniejszego wzrostu gospodarczego"
Szef rządu podkreślał też potencjał państw wspólnej inicjatywy. Przypomniał, że 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. (Getty Images, Pool)

Wystąpienie premiera rozpoczęło drugi dzień obrad II Forum Regionów Trójmorza połączonego z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, który odbywa się w Lublinie.

- Wierzę, że przed nami kolejny rozdział współpracy rozwijającej infrastrukturę transportową, energetyczną czy cyfrową. W każdej z nich potrzebujemy silnej koordynacji, także na poziomie władz samorządowych i lokalnych - mówił premier.

Zobacz także: Przez rosnące ceny mieszkań Polacy nie załapią się na programy rządowe? "Wyciągamy wnioski"

Szef rządu podkreślał też potencjał państw wspólnej inicjatywy. Przypomniał, że 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB.

- W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-2019 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy - mówił Morawiecki.

Jakie wyzwania stoją jego zdaniem przed Trójmorzem? Zdecydowanie będzie nim demografia. Jak przypomniał Morawiecki, od 2004 roku ludność państw Trójmorza zmniejszyła się niemal o 3 proc.

- Prawie co dziesiąty obywatel naszego regionu jest rezydentem w państwie UE niebędącym jego ojczyzną - zwrócił uwagę.

Zdaniem Morawieckiego, aby temu przeciwdziałać należy działać dwutorowo. Konieczne jest - stwierdził - stworzenie strategii na rzecz zwiększenia dzietności w krajach Trójmorza przy jednoczesnej budowie modelu ekonomicznego, który pozwoli podwyższyć poziom życia co najmniej do średniej unijnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
jarek
3 lata temu
no pis kocha te deklaracje, tak deklaruje i deklaruje od 7 lat, a w kraju piszczy bida
taka sytuacja
3 lata temu
jasne... odejmijcie inflację od wzrostu, to będzie spadek... mamy 100 zł w roku N, a w roku N+1 gospodarka wyrabia 105 złotych... rząd ogłasza "wzrost PKB +5%"... tylko że jak inflacja jest 6%, to za 105 zł nie kupimy tego samego co za 100 złotych rok wcześniej, tylko mniej .... oficjalna inflacja teraz to circe 5% (ogłaszana przez obsadzony przez partię rządową GUS) a realna odczuwalna wyższa - prąd, gaz, paliwo, żywność, mieszkania.... co tanieje? no i nowe podatki, mnóstwo nowych podatków: deszczowy, handlowy, bankowy, recyklingowy, produktowy, małpkowy, cukrowy, jeszcze elektroniczny ("na artystów") od smartfonów, no i planowana w "nowym ładzie" podwyżka PIT o 9% (likwidacja odliczenia składki zdrowotnej) dla tych co zarobią nieco powyżej średniej... a jeszcze zaczyna się dyskusja o katastralnym (po to ten spis powszechny)
Kiełbasa
3 lata temu
Wyssać,zniszczyć oszukać i omamić swych ciemnych wyborców. To jedyne zadanie jakie pisowcy mają,mieli i będą mieć.
ASA
3 lata temu
Pinokio ponoć jesteś historykiem co ty wygadujesz za bzdury. Nie masz tak długi ze na niego nadepniesz. Co za bzdury.
Piętrolą
3 lata temu
o tej dzietności jakby na wojnę się szykowali. Tylko, że mają rodzić nie ich żony. Premier, prezydent i ich połowice w wieku są w wieku prokreacyjnym. Tylko się stroją zamiast rodzić przynajmniej co dwa lata. Wydaje się, że szczególnie Dudowa ma tu pole do popisu. Jeden Cymański wiosny tu nie czyni.
...
Następna strona