Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Trzy województwa zabezpieczone przed powodzią

0
Podziel się:

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu trwała prawie 30 miesięcy. Inwestycja zabezpieczy przed żywiołem blisko 2,5 miliona mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim, czyli obszar około 600 km². Wykonawcą projektu był Budimex.

Trzy województwa zabezpieczone przed powodzią
(materiały partnera)

Artykuł sponsorowany

Zbiornik retencyjny został zaprojektowany jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Jest to niezmiernie ważny projekt dla tego regionu, który często jest podtapiany przez sezonowe deszcze.

Bezpieczeństwie dla milionów osób

- Wybudowanie zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu to wyjątkowa inwestycja. Zapewnia bezpieczeństwo milionom ludzi, i setkom miejscowości z Wrocławiem włącznie. Budowę przejęliśmy po innymi wykonawcy. Na kontrakcie pracowało z naszej strony w sumie ponad tysiąc osób i kilka tysięcy jednostek sprzętu. Dzięki bardzo dobrej współpracy z inwestorem i finansującym inwestycję Bankiem Światowym inwestycję ukończyliśmy w terminie kontraktowym. Mamy duże doświadczenie i możliwości w realizacji budowli hydrotechnicznych – mówi Artur Popko. Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Budownictwa Budimex SA

Rekordowa inwestycja hydrotechniczna

Powierzchnia zbiornika wynosi 26,3 km² i pomieści 185 mln metrów sześciennych wody. Jeśli chcielibyśmy to przeliczyć na coś bardziej obrazowego to okazałoby się, że obiekt ma taką objętość jak 226 Pałaców Kultury. Dodatkowo jego pojemność będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

- Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Tak długi pociąg w linii prostej prowadziłby z Raciborza aż do Madrytu – tłumaczy Artur Popko.

Pomogły Unia i Bank Światowy

Budimex wykonał przebudowę zbiornika na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Wartość podpisanego kontraktu wyniosła 672 mln zł netto. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To nie pierwsza inwestycja hydrotechniczna Budimeksu. W swoim portfolio generalny wykonawca posiada przebudowę m.in.: portów w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanału Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornika Wodnego Rydzyna. Obecnie Budimex realizuje także modernizację portów w Gdańsku i poprawę dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)