Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Unia zgadza się na pomoc publiczną dla najstarszego banku na świecie. Monte dei Paschi di Siena dostanie 5,4 mld euro

3
Podziel się:

Komisja Europejska zgodziła się we wtorek na udzielenie pomocy publicznej pogrążonemu w kryzysie włoskiemu bankowi Monte dei Paschi di Siena w kwocie 5,4 mld euro. Według KE ma to zapewnić długoterminową rentowność banku.

Unia zgadza się na pomoc publiczną dla najstarszego banku na świecie. Monte dei Paschi di Siena dostanie 5,4 mld euro
(AFP/EAST NEWS)

Wtorkowa decyzja - jak informuje KE - mogła zostać podjęta dzięki porozumieniu ws. restrukturyzacji banku, zawartemu w czerwcu między komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager a włoskim ministrem gospodarki i finansów Pietro Carlo Padoanem.

KE podała, że warunki tego porozumienia zostały spełnione, m.in. Europejski Bank Centralny potwierdził, że Monte dei Paschi di Siena jest wypłacalny i spełnia wymogi kapitałowe.

- Zatwierdziliśmy włoski zastrzyk kapitałowy dla Monte dei Paschi di Siena zgodnie z zasadami UE, które pomogą mu sprostać potrzebom kapitałowym, jeśli warunki gospodarcze uległyby nieoczekiwanie pogorszeniu. Zapewni to długoterminową rentowność Monte dei Paschi di Siena - powiedziała Vestager we wtorek dodając, że porozumienie było możliwe dzięki zgodzie na udział w ponoszeniu kosztów restrukturyzacji także przez udziałowców i mniejszych właścicieli obligacji.

Zobacz także: Zobacz też: SKOK-i. Niekończąca się afera

Wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za stabilność finansową Valdis Dombrovskis powiedział z kolei, że "biorąc pod uwagę szczególne okoliczności, przepisy unii bankowej pozwalają na różne rozwiązania wtedy, gdy banki potrzebują świeżego kapitału".

- W każdym przypadku znalezione rozwiązania powinny chronić stabilność finansową w Europie i ograniczyć obciążenia podatników. W przypadku Monte dei Paschi di Siena zostały wypełnione warunki dotyczące rekapitalizacji zabezpieczającej. Udziałowcy i mniejsi właściciele obligacji muszą także partycypować w kosztach - powiedział.

Monte dei Paschi di Siena jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem, który pod koniec 2016 roku miał 7,1 proc. udziałów we włoskim rynku bankowym. 23 grudnia 2016 r. złożył wniosek o wsparcie płynności. Komisja tymczasowo zatwierdziła pomoc (gwarancje państwowe na obligacje wyemitowane przez bank), uzależniając ją jednak od m.in. przedstawienia planu restrukturyzacji.

Monte dei Paschi di Siena to najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, założony w 1472 r. przez zarząd miasta-państwa Siena.

Przepisy UE dot. unii bankowej dają możliwość udzielania przez państwo pomocy publicznej wypłacalnemu bankowi, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Pomoc państwa w tym kontekście może być udzielona jedynie w sytuacji, gdyby bank potrzebował środków wynikających z pogorszenia się warunków gospodarczych.

Z Brukseli Łukasz Osiński

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
xxx
7 lat temu
To zostało wcześniej ustalone/ustawione, na zlocie Bilderbergów, podobnie jak z Grecją... To jeszcze nie koniec włoskich problemów z bankami...
NIEDONEK
7 lat temu
porównujac traktowanie stoczni w szczecinie należy stwierdzić że włoski rząd potrafi zadbać o włoskie natomiast Tusk zadbał o niemieckie i dlatego ciepło mu w Brukseli.
Karllos
7 lat temu
stocznie, które dawały miejsca pracy i produkowały coś sensownego zatopili bez mrugnięcia okiem... a państwo nie mogło nawet złotówki dać na ratowanie bo to nieuczciwa pomoc państwa... ale ratowanie banków włoskich .... to co innego