Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny i fundusz ratunkowy nie do zaakceptowania?

0
Podziel się:

Zdaniem skarżących traktaty te zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu w sprawach budżetowych.

Pakt fiskalny i fundusz ratunkowy nie do zaakceptowania?
(ec.europa.eu)

Sześć skarg przeciwko paktowi fiskalnemu UE oraz funduszowi ratunkowemu dla euro EMS wpłynęło w weekend do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem skarżących traktaty te zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu w sprawach budżetowych (na zdjęciu prezydent Niemiec * Christian Wulff *).

W piątek późnym wieczorem obie izby niemieckiego parlamentu zgodziły się na ratyfikację paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro.

Jednak jeśli sędziowie trybunału w Karlsruhe uznają argumenty skarżących za słuszne, to pod znakiem zapytania stanie cała dotychczasowa polityka kanclerz Angeli Merkel dotycząca walki z kryzysem w strefie euro, a na rynkach znów dojdzie do turbulencji.

Z powodu skarg proces ratyfikacji paktu fiskalnego i EMS został wstrzymany, bo na prośbę sądu konstytucyjnego prezydent Niemiec Joachim Gauck wstrzyma się z podpisaniem ustaw ratyfikacyjnych. Dlatego też EMS nie może wejść w życie zgodnie z planem 1 lipca.

Skargi do Karlsruhe skierowała m.in. partia Lewica, a także eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler oraz stowarzyszenie _ Więcej Demokracji _, które zgromadziło pod skargą 12 tys. podpisów.

Szef frakcji Lewicy Gregor Gysi ocenił, że rozpatrzenie przez trybunał wszystkich wniosków w przyśpieszonym trybie potrwa około trzech tygodni. Polityk zarzucił Merkel złamanie konstytucji. _ - Droga, która została obrana, oznacza demontaż państwa socjalnego i demokracji _ - powiedział. Zdaniem Gysiego narzucane przez pakt fiskalny reguły dyscypliny finansowej mogą doprowadzić do ograniczenia emerytur, płac i świadczeń socjalnych. _ - Jeśli rząd chce przyjąć takie reguły, konieczne jest referendum o zmianie konstytucji _ - ocenił Gysi, cytowany przez agencję dpa.

Także zdaniem Gauweilera EMS i pakt fiskalny poważnie naruszają zasady demokratyczne. Reprezentująca stowarzyszenie _ Więcej Demokracji _ była minister sprawiedliwości Herta Daeubler-Gmelin uważa, że oba zaskarżone traktaty oznaczają nieodwracalne przekazanie Brukseli kompetencji budżetowych i suwerennych praw Bundestagu, przez co tracą na wartości prawa wyborcze obywateli.

Dodatkowe wątpliwości wobec polityki walki z kryzysem w strefie euro wzbudziły w Niemczech postanowienia ostatniego szczytu UE. Przywódcy eurolandu uzgodnili, że środki funduszu EMS będą mogły być w bardziej elastyczny sposób wykorzystywane na bezpośrednią rekapitalizację banków, a także wykup obligacji państw, których stabilność finansowa będzie zagrożona wskutek wysokiej rentowności ich obligacji. Niemcy były początkowo przeciwne tym zmianom, postulowanym przez Włochy i Hiszpanię, ale ostatecznie poszły na ustępstwa.

Większość niemieckich komentatorów uznała, że na szczycie Merkel poniosła porażkę. _ - Europa sięga po nasze pieniądze _ - ogłosił tygodnik _ Welt am Sonntag _. A dziennik _ Bild _ napisał: _ Włochy i Hiszpania dostały to, czego chciały: znów będzie łatwiej nadmiernie się zapożyczać. Po raz pierwszy od dwóch lat kryzysu kraje euro nie posłuchały Niemiec _.

_ - Zakładnik południa _ - tytułuje w niedzielę swoją relację ze szczytu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. Jak pisze, premierowi Włoch Mario Montiemu udało się wygrać z Merkel, bo miał po swojej stronie prezydenta Francji Francois Hollande'a. - _ Architektura władzy w Europie się zmieniła - na niekorzyść Niemiec _ - ocenia _ Spiegel _. Dodaje, że Merkel _ przekroczyła najczerwieńszą ze swych czerwonych linii _.

Prasa zauważa, że Merkel musiała w Brukseli ustąpić, bo Włochy groziły zablokowaniem uzgodnionego tam _ Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia _ o wartości 120 mld euro oraz niemieckich zabiegów o wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Z kolei od przyjęcia tych uzgodnień niemiecka opozycja uzależniła zgodę na ratyfikację paktu fiskalnego i EMS. W ten sposób niemieccy socjaldemokraci i Zieloni pomogli zaszantażować niemiecki rząd na szczycie UE - ocenił sekretarz generalny chadeckiej CSU Alexander Dobrindt. _ - SPD i Zieloni dopuścili się zdrady niemieckich interesów _ - powiedział polityk _ Spieglowi _.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot przegrał. Kościoła nie potraktują tak, jak chciał Likwidacja Funduszu Kościelnego nie na zasadach SLD czy Janusza Palikota. Premier: Nie będziemy osłabiać Kościoła.
Europejski bank zainwestuje miliard. Gdzie? Udziałowcy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zaaprobowali utworzenie nowego funduszu wspierającego wschodzące arabskie demokracje na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn.
W Kościele płaci się jeszcze poduszne Biskupi 44 polskich diecezji będą dziś rozmawiać o pieniądzach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)