Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Polacy największymi zwolennikami rozszerzenia UE

0
Podziel się:

Polacy są największymi w UE zwolennikami dalszego rozszerzenia wspólnoty - wynika z najnowszego, przedstawionego w poniedziałek Eurobarometru. Unijny sondaż zrealizowano jesienią tego roku.

Polacy są największymi w UE zwolennikami dalszego rozszerzenia wspólnoty - wynika z najnowszego, przedstawionego w poniedziałek Eurobarometru. Unijny sondaż zrealizowano jesienią tego roku.

Jednocześnie obywatele RP opowiadają się za przyjęciem unijnej konstytucji. Spośród krajów, które wciąż nie ratyfikowały tego traktatu, cieszy się on w Polsce największym, bo aż 63-procentowym poparciem.

"Mam nadzieję, że polski rząd posłucha opinii polskiego społeczeństwa" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell.

_ Podczas gdy w całej UE poparcie dla dalszego jej rozszerzenia od kilku lat maleje - co znalazło wyraz w stanowisku przyjętym przez unijnych przywódców na ostatnim szczycie (by osłabić tempo rozszerzenia) - Polacy pozostają gorącymi zwolennikami przyjmowania do wspólnoty kolejnych państw. _Aż 76 proc. Polaków, najwięcej w całej UE, opowiada się za dalszym rozszerzeniem. Zdanie to podziela tylko 30 proc. Niemców, 31 proc. Austriaków, 32 proc. Luksemburczyków i 34 proc. Francuzów. Nawet Brytyjczycy, tradycyjnie odbierani jako zwolennicy rozszerzenia, nie przejawiają entuzjazmu - za przyjmowaniem kolejnych członków opowiedziało się tylko 36 proc. obywateli tego kraju (spadek aż o 8 punków procentowych w porównaniu z wiosną tego roku).

Podobne zdanie jak Polacy mają obywatele innych nowych państw UE - Słoweńcy, Słowacy, Litwini, Czesi, Maltańczycy. We wszystkich nowych krajach UE poparcie dla rozszerzenia sięgnęło przynajmniej 60 proc. (jedynie w Estonii 59 proc.).

Jeżeli chodzi o unijną konstytucję - to poparcie dla niej wyraża obecnie średnio 53 proc. Europejczyków, co ciekawe - aż o 6 punktów procentowych więcej niż wiosną. Poparcie dla tego dokumentu wzrosło nawet we Francji (56 proc. za, wzrost o 5 punktów) i Holandii (59 proc. za, wzrost o 6 punktów), gdzie została ona odrzucona w ubiegłorocznych referendach.

Wciąż jednak znaczna część społeczeństw zdecydowanie nie chce przyjęcia unijnej konstytucji: 30 proc. lub więcej Czechów, Finów, Duńczyków, Francuzów i Holendrów.

Najnowszy Eurobarometr uwzględnia też stanowisko obywateli UE w aktualnych sprawach społecznych. Z sondażu wynika, że tylko 17 proc. Polaków uważa, że małżeństwa osób tej samej płci powinny być dozwolone w Unii Europejskiej (średnia unijna to 44 proc. głosów "za"). Takie małżeństwa, dopuszczone obecnie w Hiszpanii, Belgii i Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, mają mniej zwolenników niż w Polsce tylko na Łotwie, Cyprze i w Grecji.

Jeszcze mniej Polaków opowiada się za zezwoleniem na adopcję dzieci przez pary homoseksualne - 7 proc. To najniższy odsetek - obok Malty - w całej UE. Średnia unijna wynosi 32 proc. "za".

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)