Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoska Mafia niszczy nie tylko społeczny porządek. Wstrząsające dane gospodarcze

0
Podziel się:

Obecność zorganizowanych struktur przestępczych we Włoszech może zredukować regionalne PKB per capita nawet o jedną piątą - wynika z badań przedstawionych na łamach "Economic Journal".

Włoska Mafia niszczy nie tylko społeczny porządek. Wstrząsające dane gospodarcze
(Raffaele Esposito/Flickr/CC BY 2.0)

Magazyn "Economic Journal" opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez profesora Paolo Pinottiego z Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie, który przeanalizował sytuację gospodarczą dwóch regionów na południu Włoch, Apulii i Basilicaty, i porównał ją z ekonomicznymi osiągnięciami reszty kraju.

Zarówno Apulia, jak i Basilicata od lat 70. XX wieku walczą z działalnością zorganizowanych struktur przestępczych, Camorry i 'Ndranghety.

Z wyliczeń Pinottiego wynika, że obecność mafii w danym regionie przez okres 30 lat skutkuje zmniejszeniem regionalnego PKB per capita o 20 proc. Głównym czynnikiem stojącym za tym spadkiem jest ograniczenie prywatnej przedsiębiorczości.

Pinotti zauważa też, że zanim zorganizowane struktury przestępcze opanowały Apulię i Basilicatę, regiony te należały do najszybciej rozwijających się we Włoszech.

Wraz z pojawieniem się mafii wskaźniki wzrostu gospodarczego obu regionów spadły do najniższego poziomu w skali kraju, a odsetek zabójstw wzrósł 4-krotnie, do ponad 4 przypadków morderstw na 100 tys. mieszkańców.

Co więcej kondycja włoskiej gospodarki pogłębia podział kraju na zamożną północ i biedne południe. Gdy w 2014 roku PKB Włoch skurczyło się o 0,4 procent, gospodarka południa spowolniła o 1,3 procent - pisał w poniedziałek "Financial Times".

- Prognozy dla włoskiego południa są coraz bardziej mroczne. Przepaść ekonomiczna między dobrze prosperującą północą a biedniejącym południem pogłębiła się po kryzysie finansowym i recesji, która była jego skutkiem - pisze brytyjski dziennik. - Rosną obawy, że południe może zostać odcięte od nieznacznego ożywienia gospodarczego, które nastało w tej trzeciej co do wielkości gospodarce strefy euro - ostrzega "FT".

Niektóre dane są szczególnie niepokojące: przed kryzysem PKB per capita na południu Włoch stanowiło 56,2 proc. tej wartości w innych regionach kraju. W roku 2014 udział ten spadł do 53,7 proc.

Sytuację południa pogłębiają problemy strukturalne - wyższe bezrobocie, niski udział innowacji w lokalnej gospodarce, powszechna korupcja i stopniowe wyludnianie się regionu - wyjaśnia "FT".

Zobacz także: * *Grecka zaraza czy grecka nadzieja? Hiszpanie, Włosi i Portugalczycy wstrzymali oddech:

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)