Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

UOKiK uderza w naganiaczy. Na celowniku systemy typu piramida

46
Podziel się:

UOKiK zamierza karać nie tylko twórców systemów promocyjnych typu piramida, ale też osoby je propagujące.

UOKiK uderza w naganiaczy. Na celowniku systemy typu piramida
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. (UOKiK, UOKiK)

Pod okiem UOKiK znajdą się inwestycje w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne czy językowe czy w apartamenty. To tu najczęściej bowiem prowadzone są promocje-piramidy.

Na czym polegają? Konsument namawiany jest do udziału w "projekcie" w roli inwestora systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów - wyjaśnia UOKiK.

- Musimy szybciej i skuteczniej eliminować systemy promocyjne typu piramida. Propagowanie ich to nieuczciwa praktyka rynkowa naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Będziemy walczyć z działaniami osób, które zachęcają do inwestowania i udziału w takich "projektach" - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także: Pieniędzy na pomoc dla firm znacznie mniej. W efekcie część firm będzie musiało zwalniać pracowników

Urząd wszczął postępowanie przeciwko tzw. naganiaczom, czyli np. blogerom lub celebrytom, którzy namawiają na swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych czy w nagraniach do inwestowania w takie przedsięwzięcia i wciągania do nich kolejnych osób.

- Te osoby czerpią zyski z naganiania na nielegalne systemy, okłamują konsumentów i mamią ich wizją wielkich zysków. Bez aktywności naganiaczy wielu strat finansowych, cierpień, a niekiedy tragedii ludzkich można uniknąć. Chcemy skłonić ich do zaprzestania tej niegodziwej działalności, a także ostrzec konsumentów przed takimi praktykami - temu służą pierwsze postępowania, w których postawiłem zarzuty osobom promującym systemy promocyjne typu piramida – podkreśla prezes UOKiK.

Za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu z poprzedniego roku.

Przy tym za przedsiębiorcę uznaje się nie tylko osobę zarejestrowaną w CEIDG, ale każdego - w tym blogerów, infuencerów, kto w sposób zorganizowany i ciągły faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie zyski z zakładania, prowadzenia lub propagowania systemów promocyjnych typu piramida.

Prawo przewiduje sankcje również dla osób zarządzających, które umyślnie naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. To maksymalnie 2 mln zł. Kara finansowa wobec osoby zarządzającej może zostać orzeczona w decyzji, w której Prezes UOKiK nałoży karę na firmę, którą taka osoba kieruje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Hihi
4 lata temu
Najwieksza piramida to panstwowy zus ale jak glosi stare porzekadlo wilk wilkowi oka nie wykole.
Cml
4 lata temu
Lol krypto giełdy to naganianie na piramide a jak sie nagania na GPW albo inne fundusze inwestycyjne to juz piramida nie jest. Oczywiscie abstrahuje od faktu ze to nie jest definicja piramidy finansowej. :)
Patriota
4 lata temu
Piramida bombshell. Dziewczyny sprzedają suplementy niby naturalne które i tak nie działają i wciągają kolejne i kolejne. Ale co się tu rozpisywać jak i tak nikt się tym nie zajmie ;)
tolo
4 lata temu
No to wkoncu sie wezniecie za tych zukiewiczow barzykow caly ren b3team jacaka itd śmietankę do naganiania
Tak pytam
4 lata temu
A co sądzicie o Croved1 znajomi w to weszli
...
Następna strona