Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

2,5 mld euro z programu PHARE

0
Podziel się:

Z programu PHARE Polska otrzymała w latach 1990-2000 około 2,5 mld euro. Według stanu na 31 grudnia 2001 roku podpisane umowy dotyczyły 2,1 mld euro, a wydano 1,8 mld euro

- poinformowało CIR we wtorkowym komunikacie.

Rząd po analizie informacji ministerstw stwierdził, że przyczyną niewykorzystania dostępnych środków jest przede wszystkim brak wykwalifikowanych kadr w instytucjach wdrażających programy pomocy przedakcesyjnej, brak środków polskich na współfinansowanie projektów PHARE oraz niedostateczny nadzór nad realizacją projektów przez resorty realizujące programy przedakcesyjne.

'Obecnie zagrożona jest realizacja projektów PHARE 2000, których okres kontraktacji upływa w październiku 2002 roku. Dotyczy to zwłaszcza części inwestycyjnych projektów rozwoju instytucjonalnego, dla których nie rozpoczęto jeszcze procedur przetargowych' - podano w komunikacie.

Podkreślono także, że konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie analogicznych prac w programach PHARE 2001.

Dodatkowo rząd poinformował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie audytorskie dwóch projektów PHARE 1998 o wdrażaniu zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli IACS oraz systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Komisja Europejska zdecydowała jesienią 2001 roku o zawieszeniu wszystkich działań związanych z tworzeniem systemu IACS, finansowanych z programu PHARE.

'Powodem były stwierdzone nieprawidłowości oraz zastrzeżenia do kontraktu z firmą Hewlett-Packard. Strona unijna nie zgadza się też na finansowanie tego systemu w programach PHARE 2002' - napisano w komunikacie.

Rząd poinformował, że może nawet dojść do konieczności zwrotu około 2,8 mln euro już wydanych środków PHARE na cele inwestycyjne oraz utraty około 16 mln euro pozostałych środków na tworzenie systemu IACS.

Nie jest także wykluczone wycofanie się Komisji ze wszystkich przedsięwzięć realizowanych na rzecz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Program PHARE, początkowo adresowany do Polski i Węgier, powstał w 1989 roku. Jest to największy program bezzwrotnej pomocy udzielanej przez Unię Europejską krajom Europy Środkowo- Wschodniej.

W Polsce program PHARE od 1990 roku wspiera działania związane z transformacją ekonomiczną oraz ze spełnieniem warunków stawianych przyszłym członkom UE.

W ramach programu PHARE udzielana jest m.in. pomoc inwestycyjna. Finansowane są ekspertyzy, analizy i studia sektorowe oraz przyznawane są dotacje kapitałowe, udostępniane linie kredytowe i fundusze gwarancyjne.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)