Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

90 proc. Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy

0
Podziel się:

Zdecydowana większość Polaków (90 proc.) jest przekonana, że sytuacja na krajowym rynku pracy jest zła, w tym prawie co drugi (46 proc.) ocenia ją jako bardzo złą - wynika z październikowego sondażu CBOS dotyczącego opinii o rynku pracy i zagrożeniu bezrobociem.

Ocenom tym towarzyszy znaczny lęk przed utratą pracy wśród osób mających zatrudnienie.

Tylko siedmiu ankietowanych na stu (7 proc. - wzrost od września o 1 pkt procentowy) określa sytuację na rynku pracy jako przeciętną, pozytywnie ocenia ją zaledwie 1 proc. pytanych - tak samo jak w poprzednim miesiącu.

Negatywnie postrzegana jest także sytuacja na lokalnych rynkach pracy. Ponad jedna czwarta badanych (29 proc. - wzrost o 2 pkt) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a ponad dwie piąte (44 proc. - spadek o 5 pkt) uważa, że w miejscu zamieszkania trudno znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.

Niemal co czwarty respondent (24 proc. - wzrost o 3 pkt) jest zdania, że na lokalnym rynku pracy można się gdzieś zatrudnić, choć ciężko jest o pracę odpowiednią. Tylko co setny ankietowany twierdzi, że odpowiednia praca jest dostępna bez większych problemów.

Październik przyniósł niewielki wzrost optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na krajowym rynku pracy w najbliższym roku.

Obecnie co piąty Polak (19 proc. - wzrost o 3 pkt) spodziewa się zmiany na lepsze, a co szósty (17 proc. - spadek o 3 pkt) przewiduje pogorszenie sytuacji. Nadal jednak ponad połowa badanych (54 proc. - wzrost o 1 pkt) uważa, że w najbliższym roku nic się na rynku pracy nie zmieni.

W ostatnim miesiącu nieznacznie zmalał odsetek pracujących, którzy obawiają się utraty pracy.

Obecnie ponad połowa pracujących (55 proc. - wzrost o 4 pkt) deklaruje poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, natomiast dwie piąte (41 proc. - spadek o 2 pkt) liczy się z utratą pracy, w tym prawie co siódmy ankietowany (14 proc. - spadek o 4 pkt) bardzo poważnie bierze taką możliwość pod uwagę.

Najbardziej zagrożeni bezrobociem czują się m.in. robotnicy niewykwalifikowani oraz osoby z wykształceniem podstawowym, żyjące w złych warunkach materialnych, uzyskujące niskie dochody (do 300 zł) na osobę w rodzinie.

"Zwraca uwagę fakt, że utraty pracy częściej niż inni obawiają się też pracownicy najmłodsi (w wieku od 18 do 24 lat), a więc o krótszym stażu pracy" - czytamy w komentarzu CBOS. Najwyższe poczucie pewności pracy wykazują rolnicy.

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)