Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rząd kłóci się o Centralny Port Komunikacyjny? Adamczyk ucina spekulacje

18
Podziel się:

W rządzie nie ma żadnych rozbieżności odnośnie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapewnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w odpowiedzi na medialne doniesienia.

Nie ma mowy o żadnym konflickcie - zapewnia minister budownictwa.
Nie ma mowy o żadnym konflickcie - zapewnia minister budownictwa. (Robert Ostrowski/EAST NEWS)

W rządzie nie ma żadnych rozbieżności odnośnie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapewnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w odpowiedzi na artykuł money.pl.

Rząd w ten wtorek miał zająć się koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porządku obrad. Jak pisaliśmy, Adamczyk ma się nie zgadzać na to, aby rozbudową sieci kolejowej, która ma powstać przy okazji budowy CPK, miała zająć się specjalnie powołana do tego spółka. Według mediów, zdaniem Adamczyka powinna to robić nadzorowana przez niego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą infrastruktury kolejowej.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild, dopytywany o to w ubiegłym tygodniu przez dziennikarzy, mówił, że PKP PLK "to jeden z wariantów, który bierzemy pod uwagę". - Natomiast musimy mieć świadomość, że w Polsce od 20 lat praktycznie nie buduje się teraz kolei - dodał wtedy.

Adamczyk skomentował w czwartek, że od początku resort infrastruktury współpracuje z pełnomocnikiem rządu ds. CPK Mikołajem Wildem. - Jesteśmy gotowi na współpracę, współpracujemy, dokonujemy ustaleń dotyczących procedur, bo przecież CPK to nie tylko kwestia inwestycji w port, to także kwestia procedur - stwierdził minister budownictwa.

Zobacz także: Zobacz też: W PKP Cargo brakuje rąk do pracy. Szukają chętnych:

Jak tłumaczył, obecnie potrzeba średnio 3-4 lat przygotowań od podjęcia decyzji o budowie inwestycji drogowej do momentu, kiedy uzyskuje się decyzję o pozwoleniu na budowę. - Procedury są trudne i zawiłe. W tym zakresie również współpracujemy, tak jak i w zakresie komunikacji drogowej i kolejowej. To jest ponad wszelką wątpliwość - zapewnił Adamczyk.

Potrzeba jeszcze kilku ustaleń

Jak Wild tłumaczy fakt, że rząd we wtorek nie zajął się CPK? Prośbą "o dokonanie jeszcze kilku ustaleń". - Naturalne jest, że każda wątpliwość musi być wyjaśniona do cna - dodał, zapewniając jednocześnie, że koncepcja budowy portu jest bez zarzutu. Zaprzeczył, by wątpliwości były związane z kosztami inwestycji.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Koszt CPK to ok. 31-35 mld zł. Jak mówi Wild, decyzje dotyczące ewentualnego inwestora jeszcze nie zapadły.

Premier Beata Szydło we wtorek na konferencji prasowej powiedziała, że rząd będzie rozmawiać na temat CPK najprawdopodobniej podczas najbliższego posiedzenia rządu we wtorek 3 października.

Wielki węzeł

Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie, CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

27 kwietnia br. wydano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej. Został nim Mikołaj Wild.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

autorzy: Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
greg69
6 lat temu
Żadnego lotniska nie wybudują, tak jak nie przekopią Mierzei Wiślanej. To wszystko ściema dla ciemnego ludu.
rex107
6 lat temu
Bardzo dobry ten pomysł z tym lotniskiem .To okno na swiat Polski .Jakos sie mniej mowi i terminalach towarowych lotniska zwiazanych z gospodarka .Ograniczone mózgi nie rozumieja genialnosci rozwiązania.
madryanieglup...
7 lat temu
CPk to nie powinna byc inwestycja rzadu tylko sektora prywatnego arzad ma obowiazek TYLKO to wspierac....Dlaczego?? bo gdy cos nie wyjdzie po mysli tworcow tego glupiego pomyslu to zaplaci za to cala kondycja finansowa panstwa.....w tedy to juz bedzie przestepstwo a nie drobna pomyslka...
WUS
7 lat temu
Chodzi o wydojenie Unii bo brakuje kasy. Im drozsza inwewstycja tym wieksza dotacja! No i koryto ogromne dla wiernych i zwykle miernych!!!
:)
7 lat temu
Technik budowlany...tyle w temacie...