Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arcydzieła europejskiego malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie

0
Podziel się:

W warszawskim Muzeum Narodowym można od dziś oglądać 86 najwybitniejszych dzieł malarstwa europejskiego pochodzących ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Wystawę zatytułowano "Transalpinum.

W warszawskim Muzeum Narodowym można od dziś oglądać 86 najwybitniejszych dzieł malarstwa europejskiego pochodzących ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wystawę zatytułowano "Transalpinum. Od Giorgiona i Duerera do Tycjana i Rubensa" - i to wskazuje już na jej zawartość i konstrukcję. To znaczy, że są na niej prezentowanie dzieła powstałe powstałe od XV do XVII wieku po dwóch stronach Alp: na południu i północy Europy oraz wzjemny wpływ na siebie tworzących artystów - mówi doktor Dorota Folga Januszewska.

Wystawę podzielono na dwie części: na górze pokazywane są tematy, które wszyscy artyści, bez względu na to czy pochodzili z północy czy z południa traktowali jako najważniejsze. Sa to: portrety, akty, sceny religijne, opowiadane historie oraz - tak bardzo fascynujące w sztuce nowożytnej - złudzenia. Druga część, obejmująca osiem rozdziałów - poświęcona jest różnicom między ośrodkami włoskimi i północnymi (niderlandzkimi i niemieckimi). Ta część wystawy ma pokazać jak artyści nawzajem od siebie czerpali.

Spośród 86 prezentowanych na wystawie arcydzieł, połowę udostępniło Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Początkowo miało być w Polsce prezentowanych jedynie 6 obrazów, z których większość nigdy nie opuszcza wiedeńskiego muzeum; ostatecznie jest to ponad 40 obrazów.

Dyrektor Generalny Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, profesor Wilfried Seipel powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że udostępnienie Polsce aż tylu arcydzieł jest efektem doskonałej wpółpracy obydwu placówek oraz Zamku Królewskiego w Warszawie i wspólnym dla nich wyzwaniem. "Niezwykle istotne są tu także związki naukowe" - podkreśla profesor Seipel. Dodaje, że taka wystawa jest wyzwaniem dla wszystkich stron, także dla Kunsthistorisches Museum, pokazuje też jak wielką wagę przywiązujemy do wzajemnych stosunków. "Wypożyczanie dzieł o takiej wartości jest dla nas nie tylko zaszczytem, ale także obowiązkiem, by przedstawić szrokiej publiczności dzieła Duerera, van Eycka, Rubensa, Tycjana i innych artystów" - mówi profesor Seipel.

Obrazy będzie można oglądać do 10 grudnia. Na czas trwania prezentacji muzeum przedłużyło godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli - wystawę można zwiedzać od 10.00 do 18.00, w czwartek - od 10.00 do 20.00. W poniedziałek - muzeum jest nieczynne.

Trwają rozmowy na temat pokazania wystawy w Gdańsku.

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wystawy.

Szczegółowe informacje o wystawie można znaleźć na stronach internetowych Muzeum Narodowego w Warszawie: www.mnw.art.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)