Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy może pożyczać Polsce ok. 0,5 mld USD rocznie

0
Podziel się:

Reforma i prywatyzacja górnictwa i kolei, poprawa stanu dróg, modernizacja portów morskich, innowacyjność firm, ochrona przeciwpowodziowa, wsparcie dla terenów wiejskich i poprawa sytuacji na zaniedbanych obszarach kraju - to zadania, dla których wsparcie deklaruje Bank Światowy, stawiając do dyspozycji Polski w najbliższych latach pożyczki do 0,5 mld USD rocznie.

W środę w Katowicach przedstawiciele Banku Światowego konsultowali ogłoszoną w listopadzie wstępną wersją projektu "Strategii Partnerstwa dla Polski 2005-2007". W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz, środowisk gospodarczych, organizacji pozarządowych. 15 grudnia projekt ma być uzupełniony, a do 10 stycznia przyjmie ostateczny kształt. W marcu zatwierdzi go Rada Dyrektorów Banku Światowego.

"Polska jest jednym z pierwszych krajów, dla których Bank przygotował już nie strategię pomocy, ale partnerstwa. Ma to bardzo istotne znaczenie, bo dzięki temu dokument jest bardziej otwarty i elastyczny. W porozumieniu z rządem zarysowujemy w nim szerokie priorytety, ale w ich ramach jesteśmy jednocześnie stale otwarci na różne propozycje. W przypadku programu pomocy taka elastyczność byłaby trudna" - powiedział PAP rzecznik Banku w Polsce, Jacek Wojciechowicz.

Dodał, że choć kwota stawiana przez Bank do dyspozycji Polski na realizację projektów w poszczególnych dziedzinach to ok. 0,5 mld USD rocznie w najbliższych latach, nie oznacza to jednak, że polski rząd zdecyduje się na skorzystanie z tych środków, mając wiele innych możliwości pozyskiwania finansowania. Obecnie - jak powiedział - najbliższą planowaną pożyczką jest ok. 200 mln USD z przeznaczeniem na infrastrukturę drogową.

W strategii ujęto też dziedziny, których Bank nie zamierza wspierać pożyczkami, ale np. analizami. Dotyczą one m.in. reformy finansowania służby zdrowia, polityki fiskalnej, przygotowania Narodowego Planu Rozwoju, reformy administracji publicznej, efektywności energetycznej, pomocy technicznej w zakresie spełnienia norm ekologicznych, rynku pracy, szkolnictwa wyższego.

Projekt strategii określa trzy priorytety partnerstwa pomiędzy Polską a Bankiem: promowanie wzrostu gospodarczego i odwrócenie wzrostu zadłużenia przez redukowanie deficytu budżetowego i restrukturyzację wydatków publicznych; poprawę klimatu inwestycyjnego i wspieranie konkurencyjności gospodarki polskiej; ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz zwiększanie zatrudnienia. Projekt jest dostępny na stronie internetowej polskiego biura Banku www.worldbank.org.pl.

Bank Światowy rozpoczął działalność operacyjną w Polsce w 1990 roku. Dotychczas jego zaangażowanie w Polsce przekroczyło łącznie 5,9 mld USD w ramach 41 projektów. W ocenie Banku, choć w porównaniu z latami 90. polski popyt na jego pożyczki zmniejsza się, to jednak ciągle istnieje i powinien utrzymać się na poziomie 350-400 mln USD rocznie.

Pierwszą Strategię Pomocy dla Polski Bank przyjął w 1997 roku, kolejną w 2002 roku, zakładającą podstawowy program pożyczkowy do 1,3 mld USD w latach 2003-2005. W ostatnich latach pożyczki wspierały m.in. restrukturyzację górnictwa, kolejnictwa, usuwanie skutków powodzi i inwestycje w ochronę przeciwpowodziową, utrzymanie i modernizację dróg, rozwój obszarów wiejskich, efektywność energetyczną, przesył energii i energetykę geotermalną. Obecny portfel ujmuje 14 pożyczek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)