Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka podtrzymuje postulat jednorazowej znacznej obniżki stóp

0
Podziel się:

Wicepremier i minister finansów Marek Belka powiedział, że podtrzymuje postulat jednorazowej znacznej obniżki stóp procentowych, która uspokoiłaby oczekiwania rynku, wpływając w ten sposób na osłabienie wartości złotego.

'Kilka miesięcy temu opowiedziałem się za taką jednorazową głęboką obniżką stóp po to, żeby uspokoić następnie oczekiwania rynku co do obniżki stóp procentowych. W dalszym ciągu podtrzymuję ten postulat, chociaż oczywiście od tamtego czasu stopy znacząco poszły w dół' - powiedział Belka w środowym wywiadzie dla radiowych Sygnałów Dnia.

'Polityka pieniężna dodatkowo sprzyja umacnianiu złotego, szczególnie jeśli inwestorzy na rynku spodziewają się dalszych obniżek stóp procentowych' - dodał.

Belka powiedział, że spadek inflacji i deficytu na rachunku obrotów bieżących sprzyjają podjęciu przez Radę decyzji o obniżce stóp.

'Tendencja w ostatnich miesiącach jest jednoznaczna. Inflacja i deficyt na rachunku obrotów bieżących znacząco spadają. Nie widać żadnego zagrożenie inflacyjnego, jeżeli już, to zagrożenie poważną stagnacją gospodarczą i wzrostem bezrobocia' - powiedział wicepremier.

Jego zdaniem również obecny budżet, oceniany przez analityków jako dużo lepszy od poprzedniego, przemawia za obniżką stóp.

Według Belki spadek inflacji o 8 punktów procentowych sprawił, że obniżka stóp przez RPP o 750 punktów bazowych nie dała oczekiwanych efektów.

'Biorąc pod uwagę ten fakt, można powiedzieć, że dzisiaj realna stopa procentowa jest równie wysoka jak kilkanaście miesięcy temu' - powiedział wicepremier.

Belka podkreślił jednak, że w tej chwili poziom kursu złotego jest ważniejszy dla gospodarki niż poziom stóp procentowych.

'Złoty jest bardzo silny. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w stosunku do euro aprecjonował o 18 proc. To utrudnia nasze możliwości eksportowe' - powiedział Belka.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)