Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: z katolicką moralnością nie można pogodzić żadnej formy korupcji

0
Podziel się:

Polscy biskupi wyrazili ubolewanie z powodu wytworzonego w Polsce, klimatu życia publicznego. Podkreślili, że demokracja, w której nagminnie lekceważone są podstawowe wartości nie służy człowiekowi i narodowi.

"Polska na nowo powinna stać się państwem prawa" - podkreślili biskupi w komunikacie wydanym na zakończenie 321 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi napisali, że przekształcenie państwa "w oligarchiczną grę interesów grup jawnych i tajnych, formalnych i nieformalnych, jest podważeniem praworządności władzy". Dodali przy tym, że cierpi na tym człowiek, cierpi naród. Biskupi przypomnieli wiernym, że z katolicką moralnością nie można pogodzić żadnej formy korupcji.

Biskupi stwierdzili, że społeczeństwo polskie musi wyrobić sobie właściwą opinię na temat wejścia Polski do jednoczącej się Europy. Podkreślili, że każdy Polak musi w tej kwestii wypracować własny dojrzały pogląd i podjąć osobistą decyzję.

Biskupi zaapelowali do wszystkich osób odpowiedzialnych za przepływ informacji o pełne ukazywanie wszystkich argumentów, pozytywnych i negatywnych, związanych z akcesją. Dodali, że deklarację polskiego rządu dotyczącą moralności publicznej dołączoną do traktatu akcesyjnego Episkopat Polski rozumie jako wolę ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, ochrony małżeństwa rozumianego jako trwały związek mężczyzny i kobiety oraz wolę ochrony rodziny, jako podstawowej komórki społecznej.

Wiele uwagi biskupi poświecili trosce o ubogich. Z uznaniem przyjęli działania podejmowane przez Caritas Polską, Caritas diecezjalną i różnego rodzaju grupy charytatywne. Zdaniem biskupów, państwo powinno stworzyć odpowiednie warunki dla skutecznej ochrony i rozwoju rolnictwa i zabezpieczać je przed nieuczciwą konkurencją.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)