Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Celem RPP inflacja jak w UE

0
Podziel się:

RPP podtrzymała politykę monetarną nastawioną na osiągnięcie bezpośredniego celu inflacyjnego, jednak zmieniła cel wyznaczany na koniec okresu na stale monitorowany ciągły cel inflacyjny na poziomie podobnym jak w Unii Europejskiej

STABILIZACJA WZROSTU CEN NA POZIOMIE 1,5-3,5 PROC.

RPP podtrzymała politykę monetarną nastawioną na osiągnięcie bezpośredniego celu inflacyjnego, jednak zmieniła cel wyznaczany na koniec okresu na stale monitorowany ciągły cel ograniczania wzrostu cen do 1,5-3,5 proc., czyli inflacji na poziomie podobnym jak w Unii Europejskiej. W latach 1998-2002 wartość referencyjna inflacji w UE znajdowała się w przedziale 1,8-3,4 proc., a przeciętnie wynosiła 2,7 proc.

Ustalony w środę na okres po 2003 roku cel inflacyjny jest zgodny z oczekiwaniami rynku. Analitycy w lutowej ankiecie PAP przewidywali, że RPP ustali cel średniookresowy 2,5 proc. plus/minus jeden punkt procentowy.

RPP podała w strategii, że wyznaczać będzie cel z miesięcznym monitoringiem pasma inflacyjnego, zamiast stosowanego do tej pory docelowego wskaźnika inflacji CPI na koniec roku.

"Prowadzenie polityki pieniężnej wymaga wyznaczenia celu w horyzoncie średniookresowym. (..) Decyzje podejmowane w polityce monetarnej w tym roku nie będą miały wpływu w tym roku, tylko w latach następnych i musi być jasny i publicznie głoszony cel, któremu te decyzje będą służyć (...) Przeszliśmy od inflacji wysokiej do inflacji niskiej i zasadniczym zadaniem jest jej ustabilizowanie" - powiedział prezes NBP Leszek Balcerowicz na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Zdaniem Rady cel inflacyjny jest w warunkach polskich spójny z szybkim wzrostem gospodarczym.

"Średniookresowa perspektywa względnie stabilnych cen sprzyja (...) utrwalaniu się oczekiwań inflacyjnych na niskim poziomie, wzmacniając tym samym korzystne podstawy dla wysokiego wzrostu gospodarczego" - napisała RPP w strategii.

W RAZIE POTRZEBY RPP WYZNACZY KRÓTKOOKRESOWY CEL INFLACYJNY

RPP podała, że ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. nie gwarantuje spełnienia kryterium inflacyjnego, jednak ewentualne późniejsze dostosowanie inflacji do tego kryterium nie będzie wiązało się z koniecznością znacznego obniżania tempa wzrostu cen w Polsce w krótkim okresie.

Rada ocenia, że niezależnie od rozwoju sytuacji w sektorze finansów publicznych, przedstawiony ciągły cel inflacyjny umożliwia, stosunkowo szybkie obniżenie inflacji, jeśli byłoby to konieczne dla spełnienia kryterium inflacyjnego.

"Po podjęciu ostatecznej decyzji co do daty przystąpienia do strefy euro w przypadku, gdyby wartość referencyjna miała być niższa od 2,5 proc., zostanie wyznaczony dodatkowy, krótkookresowy cel inflacyjny, umożliwiający spełnienie kryterium inflacyjnego" - napisała RPP.

POLITYKA RPP NIE BĘDZIE EKSPANSYWNA

RPP podała, że pomimo celu inflacyjnego wyższego od inflacji w ostatnim okresie, Narodowy Bank Polski będzie prowadzić nadal neutralną politykę monetarną, gdyż aktualny głęboki spadek cen jest przejściowy.

"Choć przyjęty cel inflacyjny przekracza poziom inflacji z końca 2002 roku, to nie oznacza on konieczności prowadzenia ekspansywnej polityki pieniężnej przez NBP" - napisała RPP.

"Spadek tempa wzrostu cen w 2002 roku wynikał bowiem w znacznym stopniu z wystąpienia przejściowych czynników, takich jak dobre zbiory w rolnictwie czy obniżka akcyzy na wyroby spirytusowe" - dodała.

Na koniec 2002 roku inflacja spadła do 0,8 proc., czyli poniżej celu RPP, który wynosił 2-4 proc., a w styczniu pogłębiła spadek.

Stopa procentowa będzie nadal głównym instrumentem realizacji celu inflacyjnego. Stopami wytyczającymi kierunek polityki pieniężnej będą stopa referencyjna, stopa lombardowa i stopa depozytowa.

RPP OPRZE SIĘ NA WSKAŹNIKU CPI, ALE BĘDZIE ŚLEDZIĆ HICP

RPP będzie oceniać realizację ciągłego celu inflacyjnego poprzez wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI w ujęciu rok do roku.

"Taka miara inflacji jest powszechnie stosowana w polskiej gospodarce od początku okresu transformacji i jest najsilniej zakorzeniona w świadomości społeczeństwa spośród różnych wskaźników wzrostu cen. W razie ukształtowania się inflacji poza przedziałem dopuszczalnych wahań w wyniku pojawienia się nieoczekiwanych wstrząsów polityka pieniężna będzie prowadzona w taki sposób, aby umożliwić powrót inflacji do poziomu zgodnego z wyznaczonym celem w średnim horyzoncie czasowym" - napisała RPP.

W opinii RPP dążenie do szybkiego członkostwa w strefie euro sprawia, że niezbędne jest publikowanie i śledzenie dodatkowego indeksu cen, który służy do weryfikacji spełnienia inflacyjnego kryterium konwergencji z Maastricht, czyli zharmonizowanego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (HICP) w ujęciu dwunastomiesięcznej średniej ruchomej.

"Opiera się on nadal na koszyku towarów i usług konsumpcyjnych, który najlepiej odzwierciedla zmiany siły nabywczej dochodów przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego, a różnice pomiędzy krajowym wskaźnikiem CPI i indeksem HICP są nieznaczne" - podała RPP.

RPP dodatkowo będzie także wykorzystywała liczone w NBP i publikowane miary inflacji bazowej.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)