Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co nas czeka po zmierzchu kapitalizmu?

7
Podziel się:

Już 9 listopada w Warszawie będzie okazja wysłuchać Jeremy’ego Rifkina, jednego z najbardziej wpływowych teoretyków nowej ekonomii na świecie. Znany wizjoner będzie gościem specjalnym 8 Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, na którym dyskutowane będą przełomowe zmiany zachodzące obecnie w światowym systemie gospodarczym.

Jak polski biznes może odpowiedzieć na nową ekonomię współdzielenia i nowe potrzeby społeczne?
Jak polski biznes może odpowiedzieć na nową ekonomię współdzielenia i nowe potrzeby społeczne? (Patrick Frilet / Rex Features)

Już 9 listopada w Warszawie będzie okazja wysłuchać Jeremy'ego Rifkina, jednego z najbardziej wpływowych teoretyków nowej ekonomii na świecie. Znany wizjoner będzie gościem specjalnym 8 Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, na którym dyskutowane będą przełomowe zmiany zachodzące obecnie w światowym systemie gospodarczym.

Rifkin, amerykański ekonomista, autor bestsellerowych książek przetłumaczonych na 35 języków, doradza też światowym przywódcom: Angeli Merkel, kolejnym przewodniczącym Komisji Europejskiej czy władzom Chin. Uważa się, że pod jego wpływem przesunęli oni akcenty i postanowili przejść z gospodarek opartych na paliwach kopalnych na te oparte na odnawialnych źródłach energii. W swojej książce z 2011 roku Rifkin opisał tę zmianę jako nadejście „trzeciej rewolucji przemysłowej”.

Wieścił, iż konsumenci zależni od monopolistycznych korporacji energetycznych zamieniają się w prosumentów, samodzielnie produkujących energię i dzielących się nią w ramach rozproszonej sieci energetycznej. To, co wydawało się śmiałą teorią, dziś już jest praktyką. Ponad 30% energii w Niemczech produkowanych jest ze źródeł odnawialnych. W 2050 roku ma to być już 80%. W całej UE 27% udział ma być osiągnięty do 2030 roku. Chiny już stały się największym producentem zielonej energii na świecie.

Rifkin przewiduje dalsze konsekwencje tych zmian w swojej najnowszej książce „Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych. Internet przedmiotów. Ekonomia współdzielenia. Zmierzch kapitalizmu”. Udowadnia, ze dzięki nowym technologiom i wzroście produktywności koszty krańcowe produktów i usług będą spadać, dochodząc niemal do zera, a konsumenci przemienieni w prosumentow będą bardziej zainteresowani ich wymianą niż tradycyjną sprzedażą: We wspólnocie współpracy, w której sprzedający i kupujący ustąpią miejsca prosumentom, prawa własnościowe będą zanikać na rzecz dzielenia się dzięki open-source, własność stanie się mniej ważna niż dostęp, sieci zajmą miejsce rynków, a koszty krańcowe produkowania informacji, generowania energii, tworzenia produktów i kształcenia studentów zbliżą się do zera.

Jeśli przewidywania Rifkina znów okażą się trafne, czy polski biznes będzie gotowy na zmiany? Jak może odpowiedzieć na nową ekonomię współdzielenia i nowe potrzeby społeczne? O tym dyskutować z Rifkinem i przedstawicielami świata biznesu, polityki i nauki będzie można na 8 Kongresie Innowacyjnej Gospodarki 9 listopada w Warszawie.

Kongres Innowacyjnej Gospodarki organizowany przez Krajową Izbę Gospodarcza ma ambicje przyglądać się przemianom ekonomicznym z perspektywy szerszej niż bieżące analizy. W tym roku skupi się na trzech kluczowych obszarach, które wedle organizatorów zmiany dotykają dziś najmocniej: systemie gospodarczym, rynku pracy oraz komunikacji i technologii. Kongres otworzy Minister Rozwoju i Finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Gościem specjalnym części poświęconej zmianom systemu gospodarczego będzie nie tylko Jeremy Rifkin, ale też Jan Zielonka, profesor polityki europejskiej na uniwersytecie oksfordzkim. Przedstawi on wystąpienie „Wspólnota krajów vs wspólnota sieci” dotyczące tego jak Unia Europejska może odpowiedzieć na wyzwania nowej ekonomii współdzielenia.W ramach dyskusji o zmianach na rynku pracy omawiane będą takie rozwiązania jak akcjonariat pracowniczy czy bezwarunkowy dochód podstawowy.

Gościem specjalnym tej części Kongresu będzie Corey Rosen, założyciel Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym i światowy autorytet w tej dziedzinie. Wystąpią również przedstawiciele koncernów będących współwłasnością pracowników, m.in. Auchan i Leroy Merlin, a także autorzy społecznej ustawy o akcjonariacie.

Ostatni blok Kongresu poświęcony będzie przemianom technologicznym, a co za tym idzie – komunikacyjnym. Gościem specjalnym tej części będzie Oliver Luckett, przedsiębiorca, autor bestsellerowej książki „The Social Organism: A Radical Understanding of Social Media to Transform Your Business and Life”. Poprowadzi on m.in. warsztat dotyczący zarządzania społecznościami internetowymi. Odbędzie się także debata na temat zjawiska fake newsów i tego jak z nimi walczyć z przedstawicielami polskich mediów i organizacji pozarządowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja online na stronie www.kongresig.pl.

Materiał przygotowany we współpracy z organizatorem konferencji Kongres Innowacyjnej Gospodarki

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Jan s.
7 lat temu
Co my jako Narod mamy z tych spotkań naukowców ukończył patologię społeczną u rydzyka i dyskutuje na temat na którym się nie Zna TRZEBA wyjść do NARODU i z nim rozmawiać
Franco
7 lat temu
Marksizm nie odpuszcza. To komunizm w NOWE słowa ubrany. Marks miał rację, wystarczy demokracja a socjalizm się zrobi sam.
Zygmunt
7 lat temu
Firmy prywatne powinny mieć ograniczony górny pułap kapitału którym mogą operować w przeciwnym razie, jak to jest dzisiaj, będą decydować o losie Świata. Pazerność ma to do siebie że jest nieograniczona gdzie liczy się tylko kapitał a nie człowiek.
inaczej się n...
7 lat temu
Biedni zawsze utrzymują bogatych,
foxio
7 lat temu
Czyli znów tym razem bocznymi drzwiami wiatraki i solary. Owszem , ktoś taki jak Niemcy może bawić się w takie cuda-niewidy i płacić za bezpłatną zieloną energię w postaci ukrytych podatków czy innych kosztów. Zabawa - wkładają ci do jednej kieszeni , poklepijąc po pleckach a jednocześnie wyciągają z drugiej dużo , bardzo dużo. Niemcy żyją na bezpłatnej zielonej energii i dlatego są takie bogate. Ci goniący też powinni podążać tym niemieckim tropem i kupować okazyjny , gotowy niemiecki sprzęt.