Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz słabiej w inwestycjach

0
Podziel się:

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce spadły w 2002 roku do 6,06 mld USD, z 7,1 mld USD w 2001 roku

- podała we wtorkowym komunikacie Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

Od 1990 do końca 2002 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wyniosły 65,11 mld USD.

"W roku 2002 napłynęło do Polski 6,064 mld USD w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ogółem w latach 1990-2002 zagraniczne inwestycje bezpośrednie osiągnęły kwotę 65,115 mld USD" - powiedział prezes PAIZ Antoni Styrczula.

Prezes PAIZ-u nie podał prognozy bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce na 2003 rok.

Zdaniem prezesa poziom inwestycji zagranicznych w Polsce spadł w stosunku do roku 2001 głównie z powodu osłabienia globalnego tempa wzrostu gospodarczego, tendencji do przenoszenia inwestycji do Azji, rosnącej konkurencji wśród krajów Europy Środkowej w pozyskiwaniu inwestorów i pogarszającego się klimatu inwestycyjnego w Polsce.

Styrczula powiedział, że inwestycje powyżej 1 mln USD osiągnęły od 1990 roku wartość 61,45 mld USD, a inwestycje poniżej 1 mln USD PAIZ szacuje na 3,67 mld USD.

Na koniec 2002 roku największym inwestorem zagranicznym w Polsce były firmy z Francji - z 12,2 mld USD inwestycji bezpośrednich, co stanowi prawie 20 proc. wartości wszystkich inwestycji zagranicznych.

Francuzi inwestowali w telekomunikację, handel, produkcję materiałów budowlanych oraz elektronikę.

Na drugim miejscu znalazły się firmy z USA, z łącznymi inwestycjami w wysokości 8,7 mld USD, a na trzecim - firmy z Niemiec, z inwestycjami w wysokości 7,8 mld USD.

Zdaniem Andrzeja Szejny, wiceministra gospodarki, który w resorcie pełni funkcję rzecznika interesu inwestorów zagranicznych, Polska będzie potrzebowała w najbliższych latach około 7 - 8 mld USD inwestycji bezpośrednich rocznie, jako jednego z warunków zapewnienia szybkiego rozwoju gospodarczego.

Jednak, w opinii prezesa Styrczuli, poziom ten powinien być wyższy i wynosić około 10 mld USD rocznie.

Szejna zapowiedział, że do końca roku powstanie nowa agencja, która będzie zajmować się aktywnym pozyskiwaniem zagranicznych inwestorów do Polski. Dodał, że nowa agencja powstanie z połączenia Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI) i PAIZ-u.

Według danych PAIZ-u największym inwestorem zagranicznym w Polsce jest France Telecom. Kolejne miejsca zajmują Fiat i Daewoo.

Styrczula powiedział, że w ubiegłym roku powstało w Polsce 19 nowych inwestycji o wartości 3,3 mld USD. "Dzięki tym inwestycjom powstało w Polsce 4,5 tys nowych miejsc pracy" - dodał.

Prezes PAIZ-u ujawnił, że w roku 2003 PAIZ pilotuje już 84 nowe inwestycje o wartości 2,25 mld USD, które mają stworzyć 18 tys. nowych miejsc pracy.

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)