Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy rolnicy skorzystają z dopłat na zalesianie?

0
Podziel się:

Brak planów zagospodarowania przestrzennego w gminach może stać się powodem niewykorzystania przez wielu rolników środków na zalesianie.
Od dziś rolnicy mogą się starać o dopłaty na zalesianie gruntów.

Brak planów zagospodarowania przestrzennego w gminach może stać się powodem niewykorzystania przez wielu rolników środków na zalesianie.

Od dziś rolnicy mogą się starać o dopłaty na zalesianie gruntów. Rolnik może dostać prawie 6 tysięcy złotych do hektara na zasadzenie lasu a potem przez wiele lat uzyskiwać środki na jego pielęgnacje.

Nie wiadomo jednak jak wielu rolników będzie mogło skorzystać z tego programu bo warunkiem uzyskania pomocy jest uwzględnienie zalesianego terenu w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego a wiele gmin takiego planu nie posiada.

Wnioski o dopłaty na zalesianie gruntów rolnicy mają składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rzeczniczka Agencji Iwona Musiał w rozmowie z IAR radzi rolnikom aby najpierw sprawdzali czy w gminach istnieją plany zagospodarowania przestrzennego. "Jeśli takich planów nie ma to rolnicy powinni mobilizować władze gminne do ich stworzenia" - powiedziała Iwona Musiał.

Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich podkreślił jednak, że tworzenie czy też zmiana planu zagospodarowania przestrzennego to nie taka prosta sprawa. W rozmowie z IAR Trojanowski zaznaczył, że czasami potrzeba na to nawet kilku lat. Jego zdaniem część gmin w ogóle nie jest zainteresowana zalesianiem bo starają się przede wszystkim przekształcać ziemie rolnicze na budowlane albo na tereny inwestycyjne.

Iwona Musiał liczy jednak na to, że w niektórych regionach kraju zainteresowanie zalesianiem będzie dość duże. "Mamy sygnały na przykład z województwa łódzkiego gdzie lesistość jest najmniejsza, że wiele gmin i rolników chce z tego programu skorzystać" - powiedziała. Jej zdaniem wnioski będą składać przede wszystkim rolnicy, którzy gospodarują na słabych glebach.

Ci, którzy zdecydują się posadzić drzewa i zamienić pola na las - jednorazowo dostaną od państwa nawet po 5 tysięcy 900 złotych za hektar. przez 5 lat będą dostawać tzw. premie pielęgnacyjne - czyli ponad tysiąc złotych za hektar, a przez 20 lat - premie zalesieniowe - po 360 złotych za hektar.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)