Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do stolicy zjechali badacze i popularyzatorzy twórczości Chopina

0
Podziel się:

W Warszawie spotkali się przedstawiciele ponad 30 Towarzystw Chopinowskich z całego świata.

Spotkanie zbiegło się z jubileuszem 20-lecia powołania Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich i 15-tym Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina.
Minister kultury odznaczył najbardziej zasłużonych członków towarzystw. Najwyższe z odznaczeń - Gloria Artis - otrzymał profesor Theodor Kanitzer z Wiednia, przewodniczący Federacji.
Maria Artysz, sekretarz generalny Federacji powiedziała IAR, że Towarzystwa Chopinowskie działają w różnych krajach z różną aktywnością, są rozrzucone po całym świecie, a ich głównym zadaniem jest propagowanie twórczości Chopina we własnych środowiskach.
Profesor Irena Poniatowska - chopinolog - uważa, że na równi z popularyzacją muzyki Chopina powinny rozwijać się także badania naukowe. "Nauka jest podstawą sztuki." - mówi profesor Poniatowska.
Na zjazd Towarzystw Chopinowskich do Warszawy przybyła dr Bożena Schmid-Adamczyk - kustosz muzeum w Valldemosie na Majorce, gdzie zimą 1838/39 roku w klasztorze Royal Chartreuse przebywał Fryderyk Chopin w towarzystwie George Sand. Tam powstało wiele dzieł kompozytora. To jedno z miejsc związanych z Chopinem, którym interesują się nie tylko muzykolodzy. - mówi pani Schmid-Adamczyk
Międzynarodowa Federacja Towarzystw Chopinowskich powstała w 1985 roku w Warszawie. Od 1989 - jest członkiem Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO w Paryżu. Obecnie do Federacji należy 45 Towarzystw Chopinowskich działających w 24 krajach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)