Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Wojciecha Hałki, wiceministra infrastruktury : Co zyska abonent na nowym prawie telekomunikacyjnym?

0
Podziel się:
Do Wojciecha Hałki, wiceministra infrastruktury
: Co zyska abonent na nowym prawie telekomunikacyjnym?

Money.pl: Za miesiąc wchodzi w życie nowa ustawa telekomunikacyjna, co ona zmienia na krajowym rynku usług telekomunikacyjnych?
Wojciech Hałka: W tej ustawie jest szereg usług chroniących konsumentów rynku usług telekomunikacyjnych. Zapisy regulujące relacje pomiędzy klientami usług telekomunikacyjnych, a wszystkimi przedsiębiorcami, którzy takie usługi świadczą stanowią istotną część tej nowej ustawy. Implementujemy różne regulacje wynikające z dyrektyw i adoptujemy je do naszego systemu prawnego.

Money.pl: Jakie konkretne korzyści będą przysługiwały abonentom?
W.H.: Wzrasta ochrona uprawnień abonenta, jako klienta usług. W przypadku sporów co do wykonania usług telekomunikacyjnych, klient uzyskuje prawo skargi do sądu konsumenckiego. Ta ustawa tworzy takie sądy. Rozszerzono mechanizmy kontroli na wypadek nieuczciwego świadczenia usług, w tym usług o podwyższonej opłacie, czyli 0-700. Klient ma prawo żądać bezpłatnie blokady połączeń na numery 0-700. Klient ma prawo ustanowić maksymalny limit rachunku telefonicznego. Kwestia rozszerzenia uprawnień do przenoszenia numerów, to uprawnienie zostało przeniesione na sieci komórkowe. I abonenci sieci komórkowych będą mogli żądać przy zmianie operatora sieci zachowania numeru dotychczasowego. Trzeba liczyć się z tym, że za takie uprawnienie klient będzie obowiązany wnieść opłatę.

Money.pl: Jaką?
W.H.: Jeszcze nie wiemy jaka będzie ta opłata. Według naszego rozeznania, opłaty w Europie w różnych krajach za taką usługę wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu euro.

Money.pl: Nie wszystkie zmiany w nowej ustawie wejdą w życie za 30 dni, kto będzie musiał poczekać na nie do przyszłego roku?
W.H.: Specyficzna grupa użytkowników, jakim jest edukacja i placówki edukacyjne uzyskają uprawnienie do bezpłatnego przyłączenia do sieci internetowej, szerokopasmowego przyłączenia. W tej mierze będzie wydane odpowiednie rozporządzenia ministra nauki i informatyzacji, które ureguluje tryb realizacji uprawnienia tych placówek. W Polsce dotyczy to ponad 43 tys. 400 placówek.

Money.pl: Ile to będzie kosztowało budżet państwa?
W.H.: Ocena kosztów była dokonana w uzasadnieniu do projektu ustawy. Ten koszt to będzie ok. 17 mln zł.

Przepytywała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)