Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty do kredytów eksportowych będą finansowane z budżetu

0
Podziel się:

BGŻ SA od poniedziałku obniżył oprocentowanie depozytów o 1 pkt proc. i oprocentowanie kredytów średnio o 0,5 pkt. proc.

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych, na podstawie której powstanie system dopłat finansowany z budżetu państwa.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada powstanie systemu dopłat do oprocentowania kredytów średnio i długoterminowych (z okresem spłaty co najmniej dwa lata) o stałych stopach procentowych, przeznaczonych na finansowanie eksportu, głównie inwestycyjnego. W wyniku wprowadzenia ustawy powstać ma podstawa prawna do uruchomienia w Polsce mechanizmu stabilizacji stóp procentowych.

Umożliwiłoby to bankom komercyjnym (krajowym i zagranicznym), a także międzynarodowym instytucjom finansowym udzielanie średnio i długookresowych kredytów o stałym oprocentowaniu, służących finansowaniu polskiego eksportu. Przewidziany w ustawie program dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych (Program DOKE), zakłada, że banki udzielające kredytów eksportowych będą mogły uzyskać z budżetu państwa dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Punktem odniesienia dla dopłat mają być stopy CIRR (stopy referencyjne oprocentowania rynkowego), ogłaszane okresowo przez Sekretariat Rady OECD. Jeśli stopy te będą niższe od kosztów finansowania kredytu wynikających z oprocentowania rynkowego, budżet państwa za pośrednictwem BGK będzie przekazywał stosowną dopłatę bankowi udzielającemu kredytu eksportowego.

Ustawa jest zgodna ze standardami OECD i prawem Unii Europejskiej w zakresie wspierania eksportu z środków państwowych. Teraz zajmie się nią Senat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)