Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egzaminem z języka polskiego ponad pół miliona absolwentów szkół średnich rozpoczęło matury

0
Podziel się:

Zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego. W całym kraju przystąpiło do niego ponad pół miliona absolwentów szkół średnich. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wynika, że egzamin dojrzałości zdaje prawie 95 procent absolwentów dziennych liceów ogólnokształcących.

Wszyscy abiturienci zdają egzamin dojrzałości według starych zasad - uczniowie musieli napisać pracę na jeden z czterech tematów. Mieli na to pięć godzin.

"Tegoroczne tematy maturalne w województwie mazowieckim dały możliwość zaprezentowania wiedzy z różnych dziedzin" - powiedziała Anna Ciasiowa polonistka z warszawskiego liceum. Dodała, że maturzyści najchętniej pisali o spotkaniach w literaturze i filmie, które odmieniają ludzkie życie. Ci, którzy wybrali temat trzeci, musieli rozwiązać test, a także napisać "czy miłość musi wchodzić w konflikt z przyjaźnią". Tylko niektórzy zdecydowali się na interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Szekspir i chryzantemy".

W województwie kujawsko-pomorskim maturzyści mieli do wyboru: nakreślenie portretów bohaterów, dla których honor był wartością najwyższą, skupienie się na obliczach szczęścia utrwalonych w literaturze lub rozważania nad potrzebą tolerancji. Ci, którzy wybrali interpretację utworu literackiego, mieli do wyboru wiersz Wisławy Szymborskiej i fragment prozy Olgi Tokarczuk

Z kolei w Podlaskiem do wyboru było między innymi rozważenie słuszności myśli Gogola: "Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie zaczyna żyć dla innych" oraz nakreślenie literackich wizerunków "ludzi niepokornych" na przykładzie trzech bohaterów.

W Wielkopolskiem, Lubuskiem i Zachodniopomorskiem tematy były wspólne. Maturzyści rozwijali myśl Ryszarda Kapuścińskiego na temat roli pisarza i czytelnika, omawiali czym dla bohaterów literackich róznych epok jest pamięć o życiowych doświadczeniach bądź też oceniali rolę literatury XIX wieku jako strażniczki narodowej pamiątek kościoła. Ci, którzy wybrali temat czwarty, interpretowali albo wiersze Jana Kochanowskiego i Kazimierza Wierzyńskiego, albo też fragment "Dżumy" Alberta Camusa.

Jutro egzamin pisemny z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, fizyki, chemii i języka obcego. W tym roku po raz pierwszy maturzyści mogą zdawać pisemnie geografię i aż 9 procent abiturientów wybrało ten przedmiot.

W przyszłym tygodniu, po ogłoszeniu wyników z pisemnych matur rozpoczną się egzaminy ustne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)