Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2. Rosja może wystąpić z protokołu z Kioto

0
Podziel się:

Rosja już kilkakrotnie dawała do zrozumienia, że nie podpisze kolejnego okresu obowiązywania umowy dotyczącej zredukowania emisji gazów cieplarnianych.

Emisja CO2. Rosja może wystąpić z protokołu z Kioto
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że Rosja może wystąpić z protokołu z Kioto, w którym kraje uprzemysłowione zobowiązały się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Ocenił, że pozostanie w nim może nie leżeć w interesie Moskwy.

Według rosyjskich agencji Miedwiediew wyraził wątpliwości, czy należy respektować ustalenia protokołu _ wbrew zdrowemu rozsądkowi _. Zobowiązał także rząd do sprawdzenia, na ile przestrzeganie porozumienia leży w interesie Rosji.

- _ Nie odnieśliśmy żadnych szczególnych korzyści z protokołu z Kioto i nie mogliśmy na tym skorzystać z handlowego punktu widzenia _ - oświadczył premier na posiedzeniu rządu.

Rosja kilkakrotnie dawała do zrozumienia, że nie podpisze kolejnego okresu obowiązywania umowy; pierwszy okres wygasa z końcem 2012 roku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m123963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;oskarzaja;czesc;krajow;chce;zniszczyc;protokol;z;kioto,170,0,728490.html) *Chiny oskarżają: część krajów chce zniszczyć protokół z Kioto * Zarzuty Pekinu padły podczas szczytu klimatycznego w Cancun. Związek rosyjskich przemysłowców i przedsiębiorców ocenił, że stanowisko rządu jest _ bezpodstawne _. Zwraca on uwagę, że wystąpienie z protokołu może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność rosyjskich przedsiębiorstw. Wiele z nich nie będzie mogło bowiem spełnić wyśrubowanych norm, nałożonych na większość światowych rynków, bez finansowania przewidzianego na te cele właśnie przez protokół z Kioto.

Z kolei Władimir Czuprow, odpowiadający za programy energetyczne w rosyjskim Greenpeace, podkreślił, że w ostatnich dwóch latach Rosja otrzymała setki milionów dolarów przewidzianych przez protokół na projekty zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych. - _ A to dopiero początek _ - zaznaczył.

Jednak we wrześniu doradca prezydenta Rosji ds. klimatu ostrzegał, że rosyjskie przedsiębiorstwa nie zyskają _ ani na gruncie ekonomicznym, ani na gruncie politycznym _, jeśli Rosja podpisze drugi okres obowiązywania umowy. Dodał, że decyzja o wystąpieniu z protokołu została _ podjęta na wysokim szczeblu _ i _ nie ma żadnych wątpliwości, że ta decyzja jest dobra _.

W ubiegłym roku Moskwa deklarowała, że rozumie stanowisko Kanady, która postanowiła wycofać się z protokołu. Według Rosji gest ten świadczył o _ nieskuteczności _ umowy.

Podpisany w 1997 roku protokół z Kioto wszedł w życie w 2005 roku. Zobowiązuje on do nałożenia limitów na emisje gazów cieplarnianych prawie 40 krajów uprzemysłowionych, z wyjątkiem m.in. Stanów Zjednoczonych, które podpisały umowę, ale jej nie ratyfikowały.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie oburzeni. Nie zapalą już papierosa Rosjanie mają 2 lata na odzwyczajenie się od palenia papierosów. W rzucaniu zgubnego nałogu pomoże im rząd.
Putin: "Będę handlował bronią z kim chcę" Wypowiedź ta sprawia wrażenie obrony przed krytykowaniem Kremla za dostawy broni dla władz Syrii - pisze agencja Reutera.
Rosjanie oddadzą im swoje złoża na Uralu? Region dysponuje też dobrą infrastrukturą transportową, a szacowane zapasy złóż na tym obszarze wynoszą ponad 4 mld ton.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)