Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energia elektryczna droższa średnio o 2,5 proc.

0
Podziel się:

Od wtorku obowiązują nowe taryfy spółek dystrybucyjnych, wskutek czego ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 2,5 proc. Większy wzrost cen dotyczy odbiorców indywidualnych niż odbiorców przemysłowych. W obu przypadkach maksymalna podwyżka nie przekracza jednak 4,9 proc.

Taryfy spółek dystrybucyjnych od 1 lipca wzrosły średnio o 2,5 proc., przy czym siedmiu spółkom taryfa realnie spadła i była poniżej średniorocznej inflacji w 2002 roku wynoszącej 1,9 proc.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem energia dla poszczególnych grup odbiorców nie może podrożeć o więcej niż 3 punkty ponad inflację średnioroczną, czyli w tym roku nie może przekroczyć 4,9 proc.

Część spółek dystrybucyjnych ma taryfy wieloletnie. Od lipca taryfy takie ma w sumie 12 spółek - osiem zakładów z grupy G-8 (zakłady z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina), Grupa Enea, GZE, Stoen oraz Łódzki Zakład Energetyczny.

Spółki dystrybucyjne co roku składają do Urzędu Regulacji Energetyki swoje wnioski taryfowe. Każda zmiana taryfy musi być bowiem zatwierdzona przez prezesa URE.

W taryfach tych zawarte są rodzaje oraz wysokość opłat stosowanych przez zakłady energetyczne w rozliczeniach z klientami (m.in. za zużytą energię elektryczną, abonament, usługi przesyłowe, przyłączenie do sieci).

Od 1 lipca obowiązuje również nowa taryfa PSE. Taryfa operatora sieci przesyłowej jest wyznacznikiem przy opracowywaniu taryf zakładów dystrybucyjnych.

energia
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)