Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Fed coraz bardziej pod kontrolą Waszyngtonu

0
Podziel się:

System Rezerwy Federalnej traci stopniowo swoją niezależność. Nie pomogła walka Bena Bernanke.

Fed coraz bardziej pod kontrolą Waszyngtonu
(United States Federal Reserve/public domain)

System Rezerwy Federalnej USA traci stopniowo swoją niezależność. Teraz politycznej kontroli poddane zostanie zarządzanie kryzysowe Fed.

W USA zanosi się na coraz poważniejszą kontrolę Systemu Rezerwy Federalnej Fed przez polityków. Mimo wielomiesięcznej zaciekłej obrony szefa Fed Bena Bernanke (na zdjęciu), amerykański Senat zatwierdził wczoraj bez głosu sprzeciwu skontrolowanie pomocy, jakiej Fed udzielił Wall Street podczas kryzysu 2008/2009.

Zgodnie z ustawą Bernanke ma teraz czas do 1 grudnia na przedstawienie szczegółowego zestawienia pomocy udzielonej poszczególnym bankom.
Chodzi konkretnie o zatwierdzony przez Senat aneks do ustawy o reformie rynku finansowego, który zezwala amerykańskiej Najwyższej Izbie Kontroli na przyjrzenie się zarządzaniu kryzysowemu Fed od początku września 2008 r., do czasu wejścia ustawy w życie.

Ustawa zostanie uchwalona najpóźniej w nadchodzącym tygodniu, po wyjaśnieniu punktów spornych pomiędzy partiami.

Bliskie stosunki Fed z polityką mają swoje przyczyny. Inaczej niż jego europejski odpowiednik (Europejski Bank Centralny) amerykański Fed nie odpowiada jedynie za stabilność waluty. Jego zadaniem jest także wspieranie wzrostu gospodarczego.

Było to wykorzystywane przez polityków szczególnie przed wyborami, aby wywierać na Fed presję prowadzenia _ polityki tanich pieniędzy _. Później okazywało się, że Fed poddawał się naciskom zbyt często.

Prowadzona przez Fed polityka finansowa uważana jest dziś za istotną przyczynę powstaniabańki na amerykańskim rynku nieruchomości. Eksplozja tej bańki wywołała kryzys finansowy. Ci sami politycy, którzy domagali się _ tanich pieniędzy _, pokazują dzisiaj palcem na Fed. Ponadto wykorzystują słabość banku emisyjnego do wywierania na nim swoich wpływów.

Fed bronił się długo przeciwko ujawnieniu informacji o pomocy finansowej udzielonej bankom. Pojawiają się obawy, że informacje te mogą zostać zinterpretowane jako oznaka słabości banków. Już tylko to mogłoby doprowadzić do ich ponownego osłabienia - argumentuje Fed. Ponadto kontrola działań Fed może nieść ze sobą także ustawy ingerujące w politykę finansową.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)