Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch ocenia założenia gospodarcze na rok 2002

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch ocenia, że tegoroczne założenia makroekonomiczne są realistyczne i deficyt budżetu ma szansę nie przekroczyć założonego poziomu 5,2 proc. PKB, jednak kosztem większego długu

- podała Fitch w czwartek.

'Zeszłoroczny deficyt budżetowy jest szacowany na poziomie 4,5 proc. PKB wobec znowelizowanego celu 4,0 proc. Fitch ocenia założenia makro budżetu na rok bieżący za dużo bardziej realistyczne i jest zdania, że deficyt budżetowy ma szansę nie przekroczyć zakładanego poziomu 5,2 proc. PKB, jednak ze względu na mniejsze wpływy z prywatyzacji i większy deficyt przyrost zadłużenia netto w 2002 roku będzie wyższe niż w 2001 roku' - napisała agencja w komunikacie.

Rząd w ustawie budżetowej założył deficyt budżetu na poziomie 40 mld zł, czyli 5,2 proc. PKB, przy inflacji średniorocznej na poziomie 4,5 proc. i wzroście PKB o 1 proc.

Wpływy z prywatyzacji mają w 2002 roku wynieść 6,6 mld zł.

'Agencja prognozuje, że poziom zadłużenia budżetu centralnego wzrośnie do około 42 proc. PKB w końcu roku, co jest nieznacznie wyżej niż średnia dla krajów z ratingiem na poziomie BBB' - napisała Fitch.

Rząd prognozuje, że relacja długu Skarbu Państwa do PKB na koniec 2002 roku wzrośnie do 43,7 proc. z 40 proc. na koniec 2001 roku.

'Jest to drugi rok, w którym wzrasta dług w stosunku do PKB, co dotychczas było jedną z silnych stron oceny Polski' - napisała agencja.

Fitch oczekuje, że Polska będzie jednym z 10 krajów przyjętych do Unii Europejskiej w 2004 roku, co spowoduje napływ inwestycji, które będą w znacznym stopniu finansować deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Według Fitch w krótkim okresie tempo PKB będzie słabe, popyt wewnętrzny powinien zareagować na postępujący spadek stóp, jednak umacnianie się złotego, jak i perspektywy gospodarcze UE wskazują na słaby popyt zewnętrzny.

Polska ma od Fitch rating na poziomie BBB plus w walucie zagranicznej, A plus w walucie krajowej i perspektywę stabilną.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)