Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch: Poprawa perspektywy ratingu zależy od reformy finansów

0
Podziel się:

Analityk międzynarodowej agencji ratingowej Fitch Edward Parker uzależnił poprawę perspektywy ratingu polskiego zadłużenia od wprowadzenia w życie wiarygodnego programu reformy finansów i obniżenia deficytu budżetowego.

"Jeśli Polska nie zacznie wprowadzać programu konsolidacji fiskalnej, wtedy nie będzie możliwy powrót do pozytywnej perspektywy ratingu" - powiedział w piątek PAP Parker.

W czwartek Fitch obniżył perspektywę ratingu BBB plus polskiego długu w walutach obcych do stabilnej z pozytywnej i obniżył rating długu w walucie krajowej do A z A plus uzasadniając to niepewnością polityczną, która pogorszyła sytuację fiskalną i prawdopodobnie opóźni przyjęcie w Polsce euro.

"Kluczem jest wiarygodny, średnioterminowy, program konsolidacji fiskalnej i wierzę, że Polska rozpocznie jego wprowadzanie. Jednak w obecnej sytuacji politycznej istnieje ryzyko, że będzie to bardziej trudne i będzie trwać dłużej, niż to wcześniej przewidywaliśmy" - dodał analityk agencji Fitch.

Według Parkera, bardziej prawdopodobna data przyjęcia przez Polskę euro to 2010 rok, a nie 2009 wymieniany ostatnio przez ministra finansów Andrzeja Raczko.

"2009 rok jest wciąż jeszcze możliwy na przyjęcie euro, ale rok 2010 jest bardziej prawdopodobny. Jest jednak dużo niepewności związanej z tą datą, bo głównie zależy ona od sytuacji fiskalnej i dodatkowo od tego, jaka statystyczna definicja liczenia budżetu zostanie zastosowana jako podstawa do określenia wysokości deficytu" - powiedział analityk Fitch.

Na początku marca przedstawiciele polskiego rządu zapowiedzieli, że Polska będzie czekać do września na jednoznaczną opinię Eurostatu o klasyfikacji transferów do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
.

We wstępnej opinii Eurostat zalecił bowiem wyłączenie funduszy emerytalnych w rodzaju polskich OFE z bilansu finansów publicznych, co mogłoby spowodować wzrost deficytu polskiego budżetu o około 1,5 pkt proc. PKB

"Jednak i tak Polska musi podjąć kroki umożliwiające zredukowanie deficytu, aby móc ubiegać się o przyjęcie euro" - dodał Parker.

Polska musi obniżyć deficyt budżetowy do poniżej 3 proc. PKB, wobec założonego w budżecie na 2004 rok 5,3 proc. PKB, żeby spełnić kryterium fiskalne z Maastricht.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)