Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fuzje i przejęcia w Polsce w I połowie 2002 roku

0
Podziel się:

Wartość fuzji i przejęć w Polsce w I połowie 2002 r. wyniosła 0,7 mld USD, co stanowi 60 proc. odpowiedniej wartości w analogicznym okresie 2001 roku - podała KPMG Corporate Finance w raporcie.

'Wartość transakcji fuzji i przejęć zawartych w pierwszej połowie 2002 roku w Polsce na poziomie 0,7 mld USD to zaledwie 60 proc. odpowiedniej wartości z porównywalnego okresu 2001 roku' - podała firma.

'Liczba zamkniętych transakcji spadła o 81 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2001 roku, do 83 z 446 transakcji' - napisano.

Zdecydowaną większość, bo ponad 53 proc. wartości transakcji fuzji i przejęć na polskim rynku w pierwszej połowie 2002 roku stanowiły transakcje dokonane przez firmy zarejestrowane w Polsce.

'(...)najbardziej aktywnymi inwestorami okazali się Holendrzy. 12 proc. zainwestowanego kapitału pochodziło z Holandii. W dalszej kolejności znalazły się firmy z Belgii (11 proc.), Francji (9 proc.), Niemiec (7 proc.) oraz USA (5 proc.)' - napisano w raporcie.

Zdecydowanie największą wartość w badanym okresie miały transakcje zawarte w sektorze produkcji przemysłowej, które stanowiły 48 proc. wartości wszystkich transakcji.

'W pierwszej połowie 2001 roku na ten sektor przypadało około 19 proc.' - podano.

W badanym okresie istotny udział w polskim rynku fuzji i przejęć miał również sektor finansów i ubezpieczeń (31 proc.).

'Spadło natomiast znaczenie sektora informatycznego, którego przed rokiem dotyczyło 17 proc. wartości transakcji. Obecnie transakcje w tym sektorze to zaledwie 4 proc. polskiego rynku fuzji i przejęć' - podano.

Największą transakcją fuzji i przejęć zawartą na polskim rynku w pierwszej połowie 2002 roku był zakup przez BIG Bank Gdański 45 proc. akcji spółki BIG BG Inwestycje, znajdującej się już wcześniej w grupie kapitałowej banku, za ponad 116 mln USD.

'Również prawie 116 mln USD zapłaciła Krakowska Fabryka Kabli za 74 proc. akcji Elektrimu Kable. Trzecią co do wielkości transakcją było przejęcie sieci stacji benzynowych firmy DEA Mineraloel Polska przez Royal Dutch /Shell Group za 87 mln USD' - napisano w raporcie.

Znacząco spadło znaczenie Polski na rynku transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

'W pierwszej połowie 2002 roku miała ona zaledwie 11 proc. udział w rynku (0.3 mld USD), podczas gdy rok temu było to 38 proc. (0.9 mld USD), a w drugim półroczu 2001 roku nawet 53 proc. (1.3 mld USD)' - podano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)