Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - Raport CBOS o wydatkach na naukę

0
Podziel się:

Gazeta Wyborcza podliczyła rodzinne wydatki na szkołę. Według raportu CBOPS, na który powołuje się Magdalena Kula, w tym roku na podręczniki, przybory i ubrania potrzebne dzieciom do szkoły rodzice wydali najwięcej od 1997 roku - średnio 755 złotych. Autorka zwraca przy tym uwagę, że juz na dodatkowe zajęcia językowe czy sportowe pieniądze znalazły się już tylko w niespełna jednej trzeciej domów. Dzieci z wielodzietnych rodzin i ze wsi nie miały na nie szans. Przykład to rodzina Kowalskich - oboje rodzice pracują, mają trojkę uczących się dzieci. Najstarszy syn w technikum, dwie młodsze córki jeszcze w podstawówce. Na przygotowanie dzieci do nowego roku szkolnego wydali ponad 1200 złotych.

Ponad połowę tej sumy pochłonęły podręczniki. Niemal jedna trzecią tej sumy Kowalscy wydali na ubrania dla dzieci. Resztę na zeszyty, długopisy, ołówki, tornistry.
- Rosnące wydatki na edukacje potwierdzają rosnące aspiracje edukacyjne rodzin. Rodzice doceniają wagę wykształcenia, a pieniądze przeznaczane na podręczniki i przybory szkolne traktują jako inwestycję w przyszłość dzieci - komentuje prof. Ireneusz Białecki, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Ale gdy przybywa rodzin inwestujących w szkołę, to ubywa tych, które stać na opłacanie dzieciom dodatkowych, pozaszkolnych zajęć. Jak podkreśla autorka badań Bogna Wciórka, to właśnie te dodatkowe zajęcia najbardziej wpływają na edukacyjne szanse dziecka - na to, czy dostanie się do dobrej szkoły średniej i na dobre studia, a w przyszłości znajdzie dobrą pracę.
Ci, którzy teraz na takie zajęcia się załapią, to przede wszystkim dzieci wykształconych i dobrze sytuowanych rodziców pochodzących z dużych miast. Te ze wsi, z wielodzietnych rodzin i z obszarów objętych największym bezrobociem tyle szczęścia nie mają. Z badań wynika, że mniej niż jedna piąta rodziców z wykształceniem podstawowym, mieszkających na wsi i z dochodami poniżej 300 złotych na osobę w rodzinie opłaci swoim dzieciom dodatkowe zajęcia. Bo albo ich na to nie stać, albo wciąż nie dostrzegają takiej potrzeby - wynika z badań CBOS, omawianych w Gazecie Wyborczej.

iar/gw/pul

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)