Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gerhard Shroeder w Warszawie - koniec impasu w sprawie konstytucji UE?

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder będzie dziś w Warszawie rozmawiał z premierem Leszkiem Millerem o najbardziej kontrowersyjnych zapisach przyszłej konstytucji europejskiej, problemach w stosunkach dwustronnych i o międzynarodowym terroryzmie.
Według Tadeusza Iwińskiego, który odpowiada w Kancelarii Premiera za sprawy międzynarodowe, spotkanie nie przyniesie konkretnych uzgodnień, ale przełamie impas w sprawie konstytucji.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder będzie dziś w Warszawie rozmawiał z premierem Leszkiem Millerem o najbardziej kontrowersyjnych zapisach przyszłej konstytucji europejskiej, problemach w stosunkach dwustronnych i o międzynarodowym terroryzmie.

Według Tadeusza Iwińskiego, który odpowiada w Kancelarii Premiera za sprawy międzynarodowe, spotkanie nie przyniesie konkretnych uzgodnień, ale przełamie impas w sprawie konstytucji. Wynikał on z usztywnienia stanowisk przez negocjujące państwa.

"Wierzę, że z tych rozmów będzie mógł popłynąć komunikat : tak, chcemy kompromisu, Polska i Niemcy. Oczywiście, nie będą omawiane szczegółowe kwestie, jak taki kompromis ma wyglądać, ale on musi zawierać próbę znalezienia formuły innej od proponowanej przez Konwent Europejski. Z drugiej strony, formuła ta nie może być mechanicznym powtórzeniem rozstrzygnięcia nicejskiego" - powiedział Tadeusz Iwiński Informacyjnej Agencji Radiowej.

Bardzo ważnym tematem dzisiejszych rozmów będą problemy w stosunkach dwustronnych. Minister Iwiński przypomniał, że chodzi między innymi o zbieranie przez założoną w Niemczech spółkę Pruskie Powiernictwo pozwów odszkodowawczych za pozostawione w Polsce mienie. Na to nakładają się kontrowersje wokół utworzenia w Niemczech Centrum przeciwko Wypędzeniom. "Pojawiły się więc w Polsce obawy, których wyrazem była niedawna rezolucja Sejmu, że problemy roszczeń w stosunku do mienia pozostawionego w Polsce przez tych, którzy wyjechali na mocy Traktatu Poczdamskiego do Niemiec, mogą być podniesione", dodał Tadeusz Iwiński.

Kanclerz Niemiec i polski premier będą też mówić o międzynarodowym terroryzmie. W Unii Europejskiej są zgłaszane propozycje, żeby Wspólnota nie tylko koordynowała działania, ale stworzyła funkcję komisarza odpowiedzialnego za walkę z terroryzmem.

Spotkanie Leszka Millera i Gerharda Schroedera odbywa się bezpośrednio przed spotkaniem polityków w Madrycie i unijnym szczytem w Brukseli.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)