Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Groźba wzrostu inflacji

0
Podziel się:

Członek RPP Bogusław Grabowski uważa, że w II połowie 2003 skumulują się czynniki proinflacyjne, wskutek czego realizacja kryterium z Maastricht w 2004 i 2005 roku może być trudna, jeśli rząd nie podejmie reformy polityki fiskalnej

.

Inflacja na koniec zeszłego roku spadła do 3,6 proc., a w tym roku rynek prognozuje dalszy spadek do 1,4 proc. w grudniu, w wyniku sprzyjających czynników podażowych, między innymi silnego spadku cen żywności i ograniczonego popytu wewnętrznego.

'Mieliśmy do tej pory kumulację czynników sprzyjających dezinflacji. Doszedł do nich proces konwergencji, który przyczynił się do apracjacji złotego' - powiedział Grabowski dziennikarzom po konferencji na temat budżetu w 2003 roku.

'Te czynniki mogą zacząć się odwracać w zakresie dynamiki popytu krajowego i zagranicznego, cen importu i paliw, czynników podażowych, głównie żywności i ożywienia oczekiwań inflacyjnych na skutek wzrostu inflacji' - dodał.

Grabowski uważa, że bez reformy polityki fiskalnej, której projekt minister finansów zamierza ogłosić na początku przyszłego roku, od drugiej połowy 2003 roku impulsy inflacyjne mogą powracać, a w 2004 i 2005 roku jej wskaźnik może przekroczyć kryterium traktatu z Maastricht.

'Wykonanie kryterium inflacyjnego w roku 2004 i 2005 na pewno nie będzie łatwe, jeśli nie będzie wsparte reformą polityki fiskalnej' - powiedział Grabowski.

Obecnie Polska z inflacją 1,3 proc. rok do roku we wrześniu jest znacznie lepsza niż przewiduje to kryterium z Maastricht, według którego stopa inflacji nie może być wyższa o więcej niż 1,5 punktu procentowego od średniej z trzech państw Unii Europejskiej mających najniższy wskaźnik.

Grabowski dodał, ze polityka pieniężna powinna nadal dokładać wysiłków, żeby ugruntować niski poziom inflacji w Polsce.

'W świadomości społecznej jest obraz, że jesteśmy krajem o niskiej inflacji, ale trzeba bardzo dużego wysiłku, żeby to chronić' - powiedział.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)