Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Harmonogram prywatyzacji energetyki najwcześniej w listopadzie

0
Podziel się:

Plany zmian w elektroenergetyce i harmonogram prywatyzacji tego sektora przyjęty będzie przez rząd najwcześniej w listopadzie - wynika z informacji przedstawionych przez ministra gospodarki Jacka Piechotę.

'Prace nad tym programem potrwają na pewno do końca października' - powiedział Piechota na wtorkowej konferencji poświęconej energetyce.

Według wcześniejszych informacji CIR, we wtorek rząd miał rozpatrywać korektę zintegrowanego harmonogramu prywatyzacji sektora elektroenergetycznego.

'Nie będziemy rozważali tego punktu. Będziemy wnioskować o jego zdjęcie z porządku obrad' - powiedział Piechota.

Zdaniem Piechoty przesunięcie tego punktu spowodowane jest koniecznością dalszych uzgodnień między Ministerstwem Gospodarki a Ministerstwem Skarbu Państwa.

W kwietniu rząd przyjął ocenę realizacji i korektę 'Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku', w której zawarto założenia przekształceń organizacyjnych, strukturalnych i własnościowych sektora paliwowo-energetycznego. Dokument ten teraz ma być uszczegółowiony i sprecyzowany.

Według wcześniejszych założeń zaplanowano utworzenie tzw. grupy BOT, która miałaby powstać w wyniku konsolidacji trzech elektrowni: Bełchatowa, Opola i Turowa.

Utworzenie tej grupy umożliwiłoby częściowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych zawartych między elektrowniami i PSE.

Kontrakty te wprowadzono jako zabezpieczenie dla banków, które kredytowały duże inwestycje modernizacyjne w polskiej elektroenergetyce.

Według wcześniejszych planów kontrakty, jakie mają produkujące drogi prąd elektrownie Opole i Turów, miałyby być zrekompensowane przez produkującą tani prąd elektrownię Bełchatów.

Według nieoficjalnych informacji, obecnie rozważana jest także koncepcja utworzenia holdingu, w którym zamiast Turowa pojawiłby się mający powstać tzw. Bełchatów II.

W opracowywanym przez MG i MSP programie znaleźć się także może scenariusz dalszej prywatyzacji trzeciej (obok BOT i Południowego Koncernu Energetycznego) grupy producenckiej energii elektrycznej: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (PAK).

Właścicielem 38,5 proc. udziałów PAK jest Elektrim.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną, Elektrim nie może sprzedać akcji tej spółki do 2005 roku, a w przypadku sprzedaży przez MSP kolejnego pakietu akcji PAK, prawo pierwokupu przysługuje Elektrimowi.

Nie przesądzona jest także liczba grup spółek z podsektora dystrybucji energii. Według wcześniejszych planów Ministerstwa Gospodarki spółki te miały być połączone w dwie grupy, resort skarbu planował natomiast powstanie pięciu takich grup.

Według przyjętych wiosną założeń, Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają wycofać się z obrotu energią elektryczną (mają zachować jedynie funkcję bilansowania systemu energetycznego kraju), jak również z sektora wytwarzania energii elektrycznej (PSE są właścicielem elektrowni szczytowo-pompowych).

Rola PSE może być uszczegółowiona w przygotowywanym przez MG i MSP programie przekształceń w sektorze elektroenergetycznym.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)