Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Imponujący wzrost produkcji przemysłowej?

0
Podziel się:

Styczniowe dane o produkcji przemysłowej pokażą, że wciąż utrzymuje się jej pozytywny, silny trend wzrostowy. Co więcej, ta pozytywna dynamika w polskim w przemyśle nie powinna się w najbliższych miesiącach zmienić./ ISB /

Styczniowe dane o produkcji przemysłowej pokażą, że wciąż utrzymuje się jej pozytywny, silny trend wzrostowy. Co więcej, ta pozytywna dynamika w polskim w przemyśle nie powinna się w najbliższych miesiącach zmienić.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB szacują, że wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym w styczniu wyniósł średnio 10,11%. Produkcja przemysłowa w grudniu 2003 roku wzrosła o 13,9% w porównaniu do grudnia 2002 roku – głównie w przedsiębiorstwach związanych z eksportem.

„W styczniu mamy szanse na kilkunastoprocentowy wzrost produkcji, a to wynika z sytuacji przedsiębiorstw. Mają one wzrost zamówień, w przedsiębiorstwach spadł też nieco poziom zapasów. Przyglądając się różnym badaniom koniunktury i wypowiedziom przedstawicieli firm, przedsiębiorcy oczekują też wzrostu zamówień w najbliższych miesiącach” – uważa Stanisław Kluza, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

„Sytuacja ogólna jest tutaj bardzo korzystna, choć dynamika produkcji w styczniu mogła być nieco słabsza, ale nie ma mowy o żadnym załamaniu wskaźnika, są to tylko zmiany sezonowe” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista Societe-Generale.

Produkcja przemysłowa utrzymuje się od miesięcy na wysokim poziomie dzięki wysokiej dynamice wzrostu eksportu. Wpływy z eksportu wzrosły w grudniu zeszłego roku o ponad 25% r/r (liczone w euro).

„Wciąż głównym czynnikiem wzrostu produkcji jest eksport. Nie spodziewam się więc żadnych zmian w strukturze tego trendu. To jest kontynuacja tego, co się działo w ostatnich miesiącach” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Produkcja przemysłowa powinna też odnotowywać wysoki wzrost w najbliższych miesiącach. Analitycy ankietowani przez ISB nie spodziewają się tutaj w najbliższym czasie żadnej zmiany trendu.

„Najbliższe miesiące na pewno wskazują na utrzymanie się tej tendencji kilkunastoprocentowych wzrostów produkcji przemysłowej. Spodziewam się, że pierwszy kwartał 2004 roku będzie bardzo korzystny” – powiedział Kluza.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o styczniowej produkcji w środę 18 lutego.

Prognozy poziomu wzrostu produkcji przemysłowej w styczniu:

Instytucja: Produkcja r/r:
BRE Bank 11,10%
CA IB 6,70%
Millennium 9,50%
Pekao SA 11,20%
Credit Lyonnais 12,00%
BGŻ 13,50%
PKO BP 9,60%
Bank Handlowy 10,70%
BZ WBK 5,80%
Societe-Generale 11,00%
Średnia: 10,11%
przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)