Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indyjski koncern złożył ofertę na cztery polskie huty

0
Podziel się:

Indyjski koncern Ispat złożył wiążącą ofertę na zakup czterech polskich hut: Katowice, Sendzimira, Florian i Cedler

- poinformowało w czwartkowym komunikacie biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

Drugi zainteresowany, czyli konsorcjum europejskie składające się z firm: Thyssen Krupp i Salzgitter (Niemcy), Usinor (Francja) i Arbed Group (Luksemburg), zwróciło się do resortu z prośbą o przedłużenie terminu złożenia oferty.

Z komunikatu wynika, że resort w ciągu kilku dni ma podjąć decyzję, czy przychylić się do prośby konsorcjum.

Cztery wystawione na sprzedaż huty mają około 70-procentowy udział w polskiej produkcji hutniczej. Huty Katowice, im. Sendzimira, Florian i Cedler mają stworzyć koncern Polskie Huty Stali SA.

MSP planuje zamknięcie transakcji w październiku.

Resort w grudniu 2000 roku wysłał do kilkunastu światowych firm stalowych zaproszenia do udziału w prywatyzacji hut: im. Tadeusza Sendzimira, Florian, Cedler i Katowice. Deklaracje zainteresowania inwestorów mogły dotyczyć wszystkich czterech hut lub tylko niektórych z nich.

Wstępne zainteresowanie prywatyzacją hut zgłosiło sześć podmiotów.

W połowie lutego z konsorcjum europejskich firm wycofała się Voest Alpine. Według rzecznika firmy powodem rezygnacji VA Stahl był fakt, że Usinor i Arbed osiągnęłyby zbyt silną pozycję w planowanym konsorcjum, gdyż w miesiąc wcześniej ogłosiły fuzję.

MSP chce pozyskać dla polskich hut silnego inwestora strategicznego (lub inwestorów strategicznych), który wzmocniłby obecną pozycję rynkową tych zakładów i zwiększył możliwości ich rozwoju.

W pierwszym półroczu polska produkcja stali spadła o ponad 14 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2000 roku.

Do końca czerwca polskie huty wyprodukowały około 4,6 mln ton stali. Spadek produkcji dotknął wszystkie asortymenty. Najbardziej rentownych wyrobów gotowych wytworzono około 15,4 proc. mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale 2001 roku strata netto hutnictwa wyniosła około 274 mln zł i była dwukrotnie wyższa niż w tym samym czasie 2000 roku. Zadłużenie polskiego hutnictwa wynosi około 10 mld zł.

Wyniki finansowe za pierwsze półrocze prawdopodobnie znane będą w końcu lipca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)