Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja będzie nadal niska

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów prognozuje spadek inflacji w styczniu do około 0,5 proc. z 0,8 proc. w grudniu 2002 roku - podał resort w piątkowej komunikacie. Natomiast członkowie Rady Polityki Pieniężnej - Wiesława Ziółkowska oraz Janusz Krzyżewski - uważają, że inflacja w grudniu 2003 roku ukształtuje się w dolnej granicy celu inflacyjnego i wyniesie ok. 2 proc. (Ziółkowska) lub też będzie niższa niż 2 proc. (Krzyżewski)

Ministerstwo Finansów prognozuje spadek inflacji w styczniu do około 0,5 proc. z 0,8 proc. w grudniu 2002 roku - podał resort w piątkowej komunikacie.

"MF szacuje, iż dynamika cen konsumpcyjnych w styczniu ukształtuje się na poziomie 100,5. Wskazuje to na możliwość spadku wskaźnika cen liczonego w skali ostatnich 12 miesięcy z około 0,8 proc. w grudniu do około 0,5 proc. w styczniu" - napisało MF w piątkowym komunikacie.

MF uwzględniło w prognozie wzrost cen żywności o 0,6 proc., spadek cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 0,2 proc. oraz wzrost cen towarów nieżywnościowych i usług o 0,5 proc.

Minister finansów podał ostatnio prognozę, że inflacja w styczniu wyniesie 0,5 proc. Inflacja w styczniu, według przewidywań analityków, ma spaść do 0,7 proc., chociaż najwięksi optymiści widzą możliwość spadku nawet do 0,5 proc. Jednocześnie wskaźnik roczny prawie zrówna się z miesięcznym, który ma wynieść 0,6 proc.

Krzyżewski prognozuje inflację w XII 03 poniżej 2 proc.

Janusz Krzyżewski, członek Rady Polityki Pieniężnej przewiduje, że inflacja w grudniu 2003 roku będzie niższa niż 2 proc., a prognoza ta jest znacznie niższa od dotychczasowego rynkowego konsensusu.

"Inflacja rok do roku w grudniu 2003 nie przekroczy 2 proc." - powiedział PAP Krzyżewski w piątek.

Zdaniem Krzyżewskiego w tym roku nie nastąpi także odbicie inflacyjne.

"W tym roku nie grozi nam odbicie inflacyjne" - powiedział.

Cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej na 2003 rok został ustalony na poziomie 3 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt proc. w górę lub w dół. Natomiast prezes NBP Leszek Balcerowicz mówił w końcu stycznia, że inflacja w grudniu 2003 roku wyniesie 2-2,5 proc.

W czwartek wicepremier Grzegorz Kołodko poinformował, że spodziewa się, że inflacja w styczniu spadnie do 0,5 proc., a w ciągu kilku najbliższych miesięcy inflacja będzie się kształtować poniżej 1 proc., potem lekko wzrośnie i będzie oscylować wokół 1,2 proc.

GUS podał w piątek, że ceny żywności w drugiej połowie stycznia wzrosły w porównaniu z pierwszą połową stycznia o 0,1 proc., a w porównaniu z drugą połową grudnia ubiegłego roku o 0,5 proc.

W styczniowej ankiecie PAP po danych o cenach żywności za grudzień średnia prognoz inflacji w grudniu 2003 roku wyniosła 2,6 proc.

Inflacja w styczniu 03 spadnie do 0,6-0,7 proc. - Ziółkowska

Inflacja w styczniu spadnie do 0,6-0,7 proc. z 0,8 proc. w grudniu ubiegłego roku, a na koniec 2003 ukształtuje się w dolnej granicy celu inflacyjnego - powiedziała PAP Wiesława Ziółkowska z RPP po danych GUS o cenach żywności.

"Inflacja w styczniu tego roku spadnie do 0,6-0,7 proc., a na koniec roku ukształtuje się w dolnej granicy celu inflacyjnego" - powiedziała Ziółkowska.

"W najbliższych miesiącach ceny powinny utrzymać się na zbliżonym poziomie, w granicach 1 proc., a lato rozstrzygnie co będzie dalej" - dodała.

RPP ustaliła cel inflacyjny na 2003 rok na poziomie 3 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt proc.

Inflacja w styczniu, według przewidywań analityków, ma spaść do 0,7 proc., chociaż najwięksi optymiści widzą możliwość spadku nawet do 0,5 proc. Jednocześnie wskaźnik roczny prawie zrówna się z miesięcznym, który ma wynieść 0,6 proc.

Ziółkowska nie widzi na razie zagrożeń dla inflacji ze strony popytowej oraz podażowej.

"Nie ma przesłanek, że presja popytowa wpłynie na wzrost cen. Zmiany w podaży też nie powinny następować, chyba, że nastąpi gwałtowny atak na Irak" - powiedziała.

Eksperci rolni prognozują, że nieznaczny prognozowany wzrost cen zbóż, równocześnie niwelowany przez utrzymujący się spadek cen mięsa wieprzowego i drobiowego nie będą miały znaczącego wpływu na procesy inflacyjne w tym roku.

Inflacja w maju ubiegłego roku obniżyła się poniżej 2 proc., a w końcowych miesiącach 2002 spadła poniżej 1 proc., do rekordowego poziomu 0,8 proc. w grudniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)