Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak - zabytki - Polacy

0
Podziel się:

Władze koalicyjne w Iraku poleciły wszcząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy przy zakładaniu i rozbudowywaniu Obozu Babilon nie ucierpiały stanowiska archeologiczne. Obóz jest główną bazą wielonarodowej dywizji pod polskim dowództwem.

Został założony na terenie ruin starożytnego miasta Babilon, gdzie znajdują sie jedne z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Iraku.

Stan zabezpieczeń wykopalisk ma zbadać specjalna komisja powołana przez cywilnego administratora Iraku Paula Bremera oraz generała Ricardo Sancheza. Paul Bremer i Ricardo Sanchez nakazali również wstrzymanie wszelkich prac w rejonie Babilonu, które mogą spowodować zniszczenia archeologiczne. Polecili również sprawdzenie, czy w czasie zakładania i rozbudowy bazy nie ucierpiały okoliczne wykopaliska. Ma również zostać rozpoczęte opracowywanie planów przeniesienia wszystkich wojsk koalicyjnych stacjonujących w bezpośrednim pobliżu Babilonu.

Dowództwo wielonarodowej dywizji dowiedziało się o wszczęciu dochodzenia z oświadczenia władz koalicyjnych. Rzecznik dywizji pułkownik Robert Strzelecki powiedział Polskiemu Radiu, że miejsca dziedzictwa kulturowego znajdujące się na terenie obozu są ogrodzone i znajdują się pod stałą opieką polskich archeologów. Dodał, że dowódca dywizji wydał specjalny rozkaz chronienia tych miejsc, który mówi, że osoby, które dopuszczą się grabieży wykopalisk, będą surowo karane. Pułkownik Strzelecki podkreślił, że stanowisk pilnuje żandarmeria wojskowa, która również zajmuje się przeszukiwaniem bagaży żołnierzy opuszczających bazę i wracających do swoich macierzystych krajów.

Polacy przybyli do bazy Babilon w sierpniu 2003-ego roku. Od zakończenia wojny w Iraku do przybycia Polaków stacjonowali tam amerykańscy żołnierze. Wykonywali oni perwsze prace przy budowie bazy w Babilonie.

Obecnie stacjonuje w niej kilkuset Polaków. Większość przebywających tam żołnierzy stanowią wojskowi innych kontyngentów wchodzących w skład sił koalicyjnych.

Polska archeolog Agnieszka Dolatowska zajmująca się ochroną zabytków w Iraku z ramienia wielonarodowej dywizji powiedziała Polskiemu Radiu, że obecność bazy wojskowej przyczyniła się do pewnych zniszczeń zabytkowej struktury stanowiska archeologicznego. Podkreślila jednak, że doszło to tego, kiedy baza była zakładana, czyli nie dokonali tego polscy żołnierze, ale amerykańscy i to im trzeba przypisać większość zniszczeń.

Początki istnienia miasta Babilon sięgają 3000 roku przed naszą erą. Cały strefa, którą administrują Polacy, jest miejscem, gdzie rozwijały się starożytne kultury Mezopotamii - Sumeru, Akkadu, Asyrii i Babilonii. Na tych terenach zrodziła się również kultura arabska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)