Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ISO 9000 w firmach strategicznych od 2003 r.

0
Podziel się:

Sejm zadecydował w piątek, że firmy o znaczeniu strategicznym będą musiały wprowadzić wewnętrzny system kontroli i do 1 stycznia 2003 roku otrzymać na niego certyfikat ISO 9000

.

Sejm przyjął pilny rządowy projekt zmiany ustawy o obrocie z zagranicą towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym. Za głosowało 403 posłów, przeciw było 7, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Według dotychczasowej ustawy, posiadanie systemu wewnętrznej kontroli i obrotu towarami o znaczeniu strategicznym i potwierdzonej certyfikatem ISO 9000 miało być warunkiem otrzymywania już od 1 stycznia 2002 roku zezwolenia na eksport, import i tranzyt towarów oraz technologii podwójnego zastosowania oraz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także świadczenie usług z tym związanych. Zezwolenie ma wydawać Ministerstwo Gospodarki.

Obecnie w obrocie towarami i usługami tego typu uczestniczy około 350 polskich firm (producenci, eksporterzy, importerzy, pośrednicy, spedytorzy, firmy doradcze) oraz ośrodków naukowych i badawczych. Według danych rządowych, system kontroli wewnętrznej zgodnej z wymaganiami ISO 9000 mają tylko trzy firmy.

Polskie przedsiębiorstwa otrzymały co prawda we wrześniu 2001 komputerowy program pomocny do budowy wewnętrznych systemów kontroli, ale wiele z nich twierdzi, że mimo prowadzonych prac nie zdąży wdrożyć programu i uzyskać certyfikatu przed końcem obecnego roku. W opinii przedsiębiorstw wdrożenie systemu jest czasochłonne i może trwać nawet 1,5 roku.

Rząd chciał więc przesunięcia o rok obowiązywanie tego przepisu. Argumentował, że wprowadzenie przepisu w życie od początku przyszłego roku spowodowałoby załamanie obrotu z zagranicą towarów o znaczeniu strategicznym.

Według rządu utrzymanie obowiązku uruchomienia systemu do 1 stycznia 2002 roku uderzyłoby szczególnie w polski eksport sprzętu wojskowego i uzbrojenia konwencjonalnego. W bardzo poważnym stopniu utrudniłoby też kooperację ze światowymi firmami lotniczymi, motoryzacyjnymi, producentami uzbrojenia i dostawcami najnowocześniejszych towarów i technologii.

System wewnętrznej kontroli i zarządzania obrotem towarów o znaczeniu strategicznym ma być narzędziem pomagającym prowadzić każdą transakcję w sposób indywidualny, a zarazem z zachowaniem obowiązujących reguł prawnych i wymagań międzynarodowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)