Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

J.Hausner gotów do dalszych rozmów w sprawie restrukturyzacji górnictwa

0
Podziel się:

Wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że jest zadowolony z debaty na temat sytuacji w górnictwie. W siedzibie sejmiku wojwództwa śląskiego odbyła się samorządowa debata o górnictwie, podczas której szef resortu gospodarki przedstawił założenia programu, kładąc szczególny nacisk na tak zwane osłony, urlopy górnicze, stypendia, czy kontrakty na przekwalifikowania.

Minister przekonywał, że nie było jeszcze ani takiej oferty dla górników, ani takiej propozycji oddłużeniowej dla górnictwa. Wyjaśnił też, że najpierw zostanie uruchomiony program osłonowy, a potem podjęte zostaną działania likwidacyjne.

Na konferencji prasowej po tej debacie wicepremier Hausner powiedział, że dokonana wymiana poglądów będzie służyła temu, aby program restrukturyzacji górnictwa był realizowany w warunkach dialogu i porozumienia.

Zdaniem Hausnera, w tej chwili nie jest potrzebne jakieś generalne porozumienie, potrzebne jest raczej porozumienie co do metody postępowania i roli związków zawodowych w uzgadnianiu różnych szczegółów z kompanią węglową. Podkreślił, że chce przywrócić klimat potrzeby rozmowy, uzgadniania, wyjaśniania i wyszukiwania możliwie najlepszych rozwiązań w dziedzinach, które ten program realizują.

Wicepremier Hausner nie chciał komentować faktu, że śląscy działacze SLD wypowiadali się stanowczo przeciw likwidacji kopalń. Wcześniej natomiast, w wystąpieniu na sesji Sejmiku Śląskiego, wicepremier Hausner przypomniał śląskiej lewicy postać Alojzego Pietrzyka, działacza "Solidarności", którego działania doprowadziły do upadku rządu Hanny Suchockiej. Minister Hausner zarzucił śląskiej lewicy, że utrwaliła w opinii publicznej przekonanie, iż rząd nie informował, nie prowadził dialogu, że się nie starał.

Wicepremier Hausner podkreślił, że gotów jest do rozmów z przedstawicielami różnych środowisk na temat realizacji programu restrukturyzacji górnictwa, sekwencji działań, ale nie na temat kapitulacji i rezygnacji z jego realizowania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)