Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeszcze mocniejszy bat na monopol

0
Podziel się:

Ponad 2 tys. przeprowadzonych postępowań i kary pieniężne o łącznej wartości przekraczającej 11 mln złotych – to efekty pracy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2003 r. Urząd zapowiada, że będzie jeszcze bardziej srogi.

Jeszcze mocniejszy bat na monopol

W 2003 r. UOKiK prowadził 289 postępowań antymonopolowych: 60 dotyczących porozumień ograniczających konkurencję oraz 229 w sprawach nadużywania pozycji dominującej. Zakończyły się one wydaniem 188 decyzji Prezesa Urzędu. Do najciekawszych spraw należało uznanie umów zawartych między spółką zarządzającą autostradą A-4 (Stalexport-Transroute) i czterema firmami świadczącymi usługi pomocy drogowej za niezgodne z prawem porozumienia wymierzone w konkurencję. Dotyczyły one m.in. wspólnego ustalenia cen za usługi pomocy drogowej na płatnym odcinku autostrady A-4 oraz niedopuszczania innych firm holowniczych do korzystania z rynku. Decyzja Prezesa UOKiK została potwierdzona wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który utrzymał również nałożone na przedsiębiorców kary w łącznej wysokości ponad 700 000 zł. Inne ważne postępowanie dotyczyło sposobu wprowadzenia przez Telekomunikację Polską SA zmian dotyczących zasad świadczenia usługi ISDN. Zostało ono wszczęte z urzędu w związku z licznymi skargami
abonentów. W jego wyniku Prezes Urzędu uznał, że działanie TP SA jest bezprawnym nadużyciem przez spółkę pozycji dominującej na rynku i nałożył na spółkę karę w wysokości 7 mln zł. Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.
Ponadto UOKiK prowadził 394 postępowania wyjaśniające z zakresu ochrony konkurencji.
Urząd rozpatrzył w zeszłym roku 194 sprawy dotyczące połączeń i przejęć. Żadna ze 151 decyzji nie zakazywała koncentracji (w dwóch przypadkach wydano zgodę warunkową).
W obszarze polityki konsumenckiej UOKiK prowadził w 2003 r. łącznie 1 tys. 705 postępowań. 628 dotyczyło praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. W ich efekcie Urząd wydał niemal sto decyzji nakazujących zaniechanie bezprawnych działań. Na szczególną uwagę zasługuje postępowanie przeciwko TP SA dotyczące tak zwanych dialerów – programów, które instalują się w komputerze podczas przeglądania wybranych stronach internetowych. Zmieniają one (z reguły bez wiedzy użytkownika) numer telefoniczny, przez który modem łączy się z siecią – z normalnego na wielokrotnie droższy 0-700. W rezultacie klienci otrzymują wysokie rachunki telefoniczne za świadczenia, których nie zamawiali. UOKiK uznał takie działanie TP SA za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. 319 postępowań dotyczyło naruszenia ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W 2003 r. Urząd prowadził również 758 postępowań w sprawach niedozwolonych klauzul umownych. Pod tym kątem skontrolowano działalność przedsiębiorców między innymi
branży energetycznej, bankowej i turystycznej, a także deweloperów i operatorów telewizji kablowej. Do końca roku 353 sprawy zostały zakończone w związku z dostosowaniem się do zarzutów UOKiK i zmianą kwestionowanych postanowień; wobec 99 skierowano pozwy do SOKiK.
Prezes Urzędu wydał w zeszłym roku 853 opinie w sprawie wsparcia udzielanego przez państwo, z czego 166 opinii dotyczyło programów pomocowych. Udzielono również odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące interpretacji przepisów ustawy o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
W związku z tym, że do kompetencji UOKiK należy również koordynowanie działań związanych z nadzorem rynku w 2003 r. zakończono 86 spraw dotyczących ogólnego bezpieczeństwa produktów rozpoczętych w latach poprzednich. Urząd podjął również działania w 69 nowych przypadkach. W 44 z nich UOKiK uznał za zasadne wszczęcie postępowania administracyjnego. Praktyka wskazuje, że większość przedsiębiorców dobrowolnie stosuje się do żądań Prezesa Urzędu.
W 2003 r. UOKiK wspólnie z Inspekcją Handlową podjął działania zmierzające do eliminowania nieprawidłowości na rynku paliw ciekłych (związanych przede wszystkim z jego złą jakością). W ich ramach skontrolowano 1 tys. 235 stacji w zakresie jakości paliw oraz 1 tys. 317 w zakresie legalności i rzetelności działalności gospodarczej. Zdobyte doświadczenia wykorzystano przy przygotowaniu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych, która jest podstawą kontroli jakości paliw prowadzonej w roku bieżącym.
W zeszłym roku UOKiK opracował projekty dziesięciu aktów prawnych. Najważniejsze to nowelizacje ustaw o ochronie konkurencji i konsumentów, a także o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Urząd przygotował ponadto projekt ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, a także postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Na etapie uzgodnień międzyresortowych oraz dalszych prac Rady Ministrów, Prezes UOKiK zaopiniował 2 tys. 446 rządowych projektów aktów prawnych oraz stanowisk Rządu do projektów sejmowych. Opiniując dokumenty brano pod uwagę przede wszystkim ich wpływ na konkurencję, skutki, jakie będą wywierać w sferze ochrony interesów konsumentów oraz ich zgodność z zasadami udzielania pomocy dla przedsiębiorców. Urząd zgłosił uwagi między innymi do projektów ustaw o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, swobodzie działalności gospodarczej, samorządach zawodowych, nowelizacji prawa pocztowego, bankowego i o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali oraz o autostradach płatnych.
„Wzmocnienie ochrony konkurencji w całej gospodarce, szczególnie na rynkach lokalnych, przeciwdziałanie występowaniu klauzul niedozwolonych, wprowadzenie oceny projektów legislacyjnych pod względem ich wpływu na ochronę konkurencji i zintensyfikowanie polityki informacyjnej - to najważniejsze kierunki aktywności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
(UOKiK) w ciągu najbliższych trzech lat.” – zapowiedział Cezary Banasiński, prezes Urzędu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)