Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczmarek raczej pozytywnie o przygotowanej prywatyzacji RG

0
Podziel się:

Obecny rząd nie podjął decyzji o sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA konsorcjum Rotch Energy, pozostawiając ją następnemu rządowi.

Wiesław Kaczmarek, kandydat na ministra skarbu w nowym rządzie, powiedział, że dostrzega pozytywne strony przygotowanej prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA.

'Jakbym miał dzisiaj to ocenić, to bym ocenił na tak zwane rozwiązanie zero plus, tzn. pozytywnie, jeśli chodzi o program inwestycyjny, pewne warunki transakcji' - powiedział w czwartek wieczorem w wywiadzie w telewizji TVN 24.

Jednocześnie zapowiedział, że będzie to - obok PZU, czy holdingu Polski Cukier - jedna z prywatyzacji, której zamierza się przyjrzeć.

Zauważył, że w prasie pojawiały się różne oceny wiarygodności Rotch Energy, proponowanego inwestora dla Rafinerii Gdańskiej.

'Ten inwestor, żeby stał się rzeczywiście właścicielem, powinien wykazać się wiarygodnością finansową, jeśli chodzi o sfinansowanie tych zamierzeń, które obiecuje w umowie prywatyzacyjnej' - powiedział kandydat na ministra skarbu.

Obecny rząd nie podjął decyzji o sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA konsorcjum Rotch Energy, pozostawiając ją następnemu rządowi.

W połowie września rada nadzorcza Nafty Polskiej SA wyraziła zgodę na sprzedaż 75 proc. akcji RG SA dla Rotch Energy pod warunkiem, że wcześniej zostanie zmieniony rządowy program prywatyzacji sektora.

Zdaniem przedstawicieli rady nadzorczej, w programie należy dopuścić sprzedaż akcji RG inwestorowi finansowemu, a nie tylko branżowemu.

RN Nafty Polskiej uznała bowiem Rotch Energy za inwestora finansowego, podczas gdy w rządowym programie prywatyzacji sektora zapisano, że powinien to być inwestor branżowy.

Przed decyzją RN, zarząd Nafty Polskiej parafował projekt umowy sprzedaży Rafinerii Gdańskiej na rzecz firmy Rotch Energy.

Według zapowiedzi przedstawicieli Rotch Energy, grupa chce do 2004 roku zaangażować w zakup i inwestycje w Rafinerii Gdańskiej około 1,3 mld USD. W pierwszej fazie swojego programu inwestycyjnego Rotch chce zwiększyć potencjał produkcyjny Rafinerii Gdańskiej z 4,5 mln ton do 6 mln ton.

Rotch Group informował ponadto, iż w negocjacjach z rządem zgodzono się na wprowadzenie klauzuli zabraniającej Rotch sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej przez 10 lat.

Obecnie 75 proc. akcji RG ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)