Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE chce wyjaśnień w sprawie fuzji Pekao SA-BPH

0
Podziel się:

Komisja Europejska wysłała do Ministerstwa Skarbu Państwa list, w którym domaga się wyjaśnień, dlaczego resort sprzeciwia się planowanej przez UniCredito Italiano fuzji Banku Pekao SA i Banku BPH - pisze „Gazeta Wyborcza”.(ISB)

Komisja Europejska wysłała do Ministerstwa Skarbu Państwa list, w którym domaga się wyjaśnień, dlaczego resort sprzeciwia się planowanej przez UniCredito Italiano fuzji Banku Pekao SA i Banku BPH - pisze „Gazeta Wyborcza”.

„W piątek wieczorem do polskiego ministerstwa skarbu wysłaliśmy długi list. Przypominamy w nim, że państwa członkowskie mają prawo blokować transakcje wcześniej zatwierdzone przez Komisję tylko w określonych przypadkach, zgodnych z unijnym prawem - mówi źródło ‘Gazety’ w Komisji Europejskiej” – czytamy w „GW”.

„W liście przekazanym na ręce wiceministra skarbu Pawła Szałamachy przypominamy, że to Komisja jest odpowiedzialna za ocenę włosko-niemieckiej fuzji, a nie władze narodowe” – podała gazeta.

Informator gazety powiedział, że w liście podkreślono, iż „zgodnie z art. 21 unijnego rozporządzenia o kontroli koncentracji, władze bankowe danego kraju UE mogą wstrzymywać transakcję zaakceptowaną uprzednio przez KE tylko w określonych przypadkach” .

„Chodzi o tzw. reguły ostrożnościowe - gdy zachodzi obawa, że nowopowstała instytucja będzie niestabilna finansowo bądź niejasne jest pochodzenie pieniędzy, z których transakcja jest finansowana” – wyjaśnia gazeta.

Komisja prosi też o wyjaśnienia dotyczące domniemanego złamania przez UniCredito umowy prywatyzacyjnej związanej z zakupem w 1999 roku Banku Pekao SA.

MSP poinformowało pod koniec grudnia, że oczekuje w ciągu miesiąca „wyjścia” UniCredito z inwestycji w BPH. MSP wyjaśniało, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

W połowie czerwca tego roku rady nadzorcze UniCredito i HVB zatwierdziły warunki połączenia obu banków, zaś w lipcu akcjonariusze UniCredito zaakceptowali emisję akcji na przejęcie HVB, Banku Austria Creditanstalt AG oraz Banku BPH.

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący KNB Leszek Balcerowicz zapowiedział niedawno, że będzie wnioskować o jawność przy podejmowaniu decyzji w kwestii decyzji dotyczącej prawa dla UniCredito do wykonywania głosów na walnym zgromadzeniu BPH.

CZYTA TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)