Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejarze strajkują

0
Podziel się:

W wielu regionach kraju rozpoczęły się strajki przeciwko polityce rządu wobec PKP. Kolejarze zapowiadają dwugodzinny protest. Nie wykluczają też strajku generalnego przed świętami.

Wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że nie ma możliwości zwiększenia wydatków budżetowych na PKP.

W Lublinie kolejarze zblokowali dworzec przed 7 rano. Na tory wyszło około 100 protestujących. Także o 7 ej ropoczęła się blokada torów w Bydgoszczy i Toruniu. Do 8.50 w regionie zatrzymane zostaną wszystkie pociągi. Na razie nie wiadomo ilu związkowców weźmie w nim udział. Wczoraj wieczorem, chęć udziału w akcji zapowiedziało 100-u zdesperowanych pracowników kolei - poinformował Jerzy Nowak -szef wojewódzkiego sztabu protestacyjnego

O 7-ej rano wielkopolscy i lubuscy kolejarze zablokowali tory w Poznaniu na dworcu Głównym. Przede wszystkim chcą wstrzymać expressy jadące do Warszawy.

Szef kolejarskiej Solidarności na Śląsku Henryk Grymel poinformował w Sygnałach Dnia, że ruch pociągów pasażerskich wstrzymano o 7.00 w Tarnowskich Górach. Rozważa się też rozszerzenie strajku na wszystkie pociągi. Dodał, że w Katowicach ruch wstrzymany zostanie między 8 a 9 . "Ten strajk nie jest przeciw społeczeństwu, tylko tym, którzy nie chcieli spełnić naszych postulatów" - zaznaczył związkowiec, podkreślając, że to arogancja rządu doprowadziła kolejarzy do takiej determinacji.

Mirosław Lisowski przewodniczący wrocławskiej sekcji kolejarzy Solidarności na Dolnym Śląsku poinformował, że w tym regionie protest będzie trwał od 14 ej do 16 ej. Ruch pociągów zostanie wstrzymany na linii w kierunku Warszawy. Mirosław Lisowski podkreślił, że jeśli budżet państwa nie będzie wspierał regionalnych przewozów, może dojść do zupełnej degradacji niektórych miejsc w kraju i do zwiększenia bezrobocia. Wyraził też ubolewanie, że rząd zmusił kolejarzy do takich działań, ale - jak to określił - determinacja jest taka ogromna, że jeśli nie da się jej opanować, może dojść do niekontrolowanych wypadków.

Kolejowe związki zawodowe domagają się od rządu realizacji porozumień zawartych w lipcu i listopadzie, przedstawienia programu restrukturyzacji PKP, zagwarantowania pieniędzy na przewozy regionalne i zniesienia akcyzy na paliwo dla kolei.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)