Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne podejście do sprzedaży Huty Częstochowa

0
Podziel się:

Towarzystwo Finansowe Silesia, które w im. Skarbu Państwa prowadzi proces przekształceń własnościowych Huty Stali Częstochowa, wyśle w październiku do międzynarodowego koncernu stalowego LNM i ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu zaproszenie do składania ofert prywatyzacyjnych./ ISB /

Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), które w im. Skarbu Państwa prowadzi proces przekształceń własnościowych Huty Stali Częstochowa (HSC), wyśle w październiku do międzynarodowego koncernu stalowego LNM i ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu zaproszenie do składania ofert prywatyzacyjnych - poinformował w poniedziałek Tadeusz Wenecki, prezes zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

Obecnie TFS przygotowuje nowe memorandum informacyjne dla inwestorów. Zaproszenie zostanie skierowane do LNM i Związku Przemysłowego Donbasu, które uczestniczyły już w przetargu na początku 2004 roku. Hutę Stali Częstochowa, wydzielono z zadłużonej i bankrutującej Huty Częstochowa, która jest czołowym producentem stalowych blach grubych w Polsce.

"Zaproszenie do składania ofert przekażemy inwestorom w październiku" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wenecki.

Według niego, do końca roku powinien zostać zakończony proces sprzedaży udziałów HSC oraz majątku, który ten operator dzierżawi od Huty Częstochowa.

W kwietniu przetarg na sprzedaż Huty Częstochowa został zakończony bez rozstrzygnięcia.

Wyłączność na negocjacje o zakup HCZ otrzymał międzynarodowy koncern LNM Holdings, pomimo wcześniejszego wyboru ukraińskiego koncernu stalowego Donbas na inwestora w hucie.

Stało się tak po tym, jak pod koniec marca tego roku Ministerstwo Skarbu Państwa zawiesiło przetarg na sprzedaż udziałów w spółce Huta Stali Częstochowa oraz jej wydzielonego majątku produkcyjnego, do chwili osiągnięcia porozumienia w Komisją Europejską kwestii pomocy publicznej dla huty.

Komisja Europejska 19 maja poinformowała, że przypuszcza, iż pomoc publiczna, udzielona na restrukturyzację huty jest niezgodna z przepisami UE, i w związku z tym rozpoczęła postępowanie wyjaśniające.

Wenecki powiedział we wtorek, ze rozmowy z KE są kontynuowane i niebawem oczekuje ich końca.

Obaj zainteresowani prywatyzacją inwestorzy zadeklarowali wcześniej gotowość zapłaty za wycofaną z huty pomoc publiczną, gdyby Komisja Europejska uznała tę pomoc za niedozwoloną.

Huta Stali Częstochowa zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, a jej możliwości produkcyjne sięgają ponad 700 tys. ton stali rocznie. W 2002 roku huta wyprodukowała około 420 tys. ton produktów stalowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)