Kończą się Igrzyska - słabe wyniki polskiej ekipy

0

W Atenach rozpoczęła się ceremonia zamykająca igrzyska olimpijskie. W sportowych zmaganiach w ciągu dwóch tygodni wzięło udział 10 i pół tysiąca sportowców z 202 krajów.
Reżyserem spektaklu wystawionego na zakończenie igrzysk jest Chińczyk, Zhang Yimou.

Reżyserem spektaklu wystawionego na zakończenie igrzysk jest Chińczyk, Zhang Yimou. Ma to być nawiązanie do następnych igrzysk, które za cztery lata odbędą się w Pekinie. Producent dzisiejszej ceremonii, Lois Jacobs zapowiedział, że transmisja będzie trwać kilka godzin, jednak zabawa zapowiada się o wiele dłuzej.

Polska reprezentacja w klasyfikacji medalowej podczas letnich igrzysk olimpijskich w Atenach zajęła 23 miejsce. Polacy zdobyli 10 medali: 3 złote, 2 srebrne i 5 brązowych. To najgorszy start Polaków od 1952 roku, gdy z Helsinek 123-osobowa ekipa wróciła z czterema medalami.

Najwięcej medali zdobyła Otylia Jędrzejczak. Nasza pływaczka na olimpijskim podium stawała trzy razy, dwa razy po srebro i raz po złoto. W Grecji swoją klasę potwierdzili również najlepsi polscy sportowcy: Robert Korzeniowski zdobył swój czwarty złoty medal w chodzie sportowym, a wioślarze w kategorii dwójek podwójnych wagi lekkiej, Robert Sycz i Tomasz Kucharski obronili mistrzowski tytuł sprzed czterech lat.

Nie zawiedli zdobywcy brązowych medali: florecistka Sylwia Gruchała, sztangistka Agata Wróbel, kajakarki Aneta Pastuszka i Beata Sokołowska-Kulesza oraz żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Wszyscy oni stawali już wcześniej na podium. Pierwszy swój medal podczas igrzysk olimpijskich w Atenach niespodziewanie zdobyła Anna Rogowska. W skoku o tyczce Polka wywalczyła brąz.

Przedstawiciele polskiego komitetu olimpijskiego przed wyjazdem do Aten deklarowali, że polscy sportowcy podczas igrzysk wywalczą co najmniej 14 medali - jak w Sydney przed czterema laty. Polacy w Atenach wypadli jednak słabo, biorąc pod uwagę, że na igrzyska wyjechało 202 polskich sportowców.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej w Atenach zdobyli Amerykanie z dorobkiem 103 medali, w tym 35 złotych, drugie Chiny, a trzecie Rosja. Czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło Australii, a piąte Japonii.